Happening Pamatuj! připomíná největší vraždu československých občanů

8. březen 2014

V koncentračním táboře Osvětim-Březinka bylo 8. března 1944 v plynových komorách zavražděno 3792 nevinných mužů, žen a dětí. Dalších 6500 mužů, žen a dětí bylo zavražděno v nocích 10. a 11. července 1944. Během tří nocí zahynulo více než 10 000 československých občanů. Na různých místech naší vlasti si tuto strašnou událost připomenou účastníci happeningu Pamatuj!

V Ostravě, Brně, Praze, Táboře, Jindřichově Hradci, Příbrami a na mnoha dalších místech se dnes uskuteční happening Pamatuj!. Měl by připomenout událost, která stále ještě není v povědomí české veřejnosti – největší masovou vraždu našeho obyvatelstva v historii. Vedle likvidace tzv. Cikánského tábora v Osvětimi je vyvraždění skoro desítky tisíců obyvatel tzv. Terezínského rodinného tábora nejzávažnější tragédií našich dějin. Jak bude připomínka probíhat? Vysvětluje organizátor ze sdružení Geshem Marek Šlechta:

„Na náměstí přijdou vokální soubory a zazpívají tři z písní, které zpívali ti lidé, když šli na popravu, a to byla hymna Kde domov můj, lidová píseň Naděje neboli Hatikva a vyznání víry Slyš, Izraeli – Š´ma Jisrael. Ti lidé tím, že zpívali, vyjadřovali, že přes tu hrůzu, do které jdou, tak existuje nějaká naděje. A my chceme i o té naději zpívat. A potom někde ještě bude probíhat následný program. Někde to bude koncert, beseda s pamětníkem, přednáška historika, literární večer, promítání filmů atd.“

V loňském roce, kdy happening proběhl poprvé, se jej zúčastnilo asi 1300 lidí z více než 50 vokálních souborů, letos je hlášeno účastníků ještě mnohem víc. Akci podporuje také Terezínská iniciativa a Mezinárodní křesťanské velvyslanectví v Izraeli.

Příjezd transportu do Osvětimi-Březinky v roce 1944

Jednou z písní, kterou umírající před 70 lety zpívali, byla Hatikva, pozdější hymna státu Izrael. Její text říká:

„Dokud v srdci touží duše židovská a ke straně východní a dál se zrak k Sijónu upírá, pak se ještě naše naděje neztratila, ta naděje dva tisíce let stará: být lid svobodný v zemi naší, v zemi Sijónu, Jeruzaléma.“

Proč je vlastně důležité si události staré 70 let připomínat? Odpovídá Marek Šlechta.

„Chtěl bych dosáhnout toho, aby se lidé o to začali zajímat. Tam je totiž důležité to, že to děláme my jakožto ne-židé, protože nám tady chybí ti lidé, kteří odešli. Nikde to není tak zpropagované, jako třeba nešťastné datum 11. září, kdy tam došlo taky k obrovským ztrátám na životech, ale tady to je ještě daleko větší a vlastně se o tom ví daleko méně. Důležité je, aby se o tom fakt vědělo mezi mládeží a mezi lidmi, kteří se vyloženě nezajímají o historii, ale prostě aby věděli, že tady něco hrozného proběhlo, protože to je pro nás varovné memento.“

Více informací o happeningu Pamatuj! je možno se dozvědět na webových stránkách www.geshem.cz.

autor: Petr Vaďura
Spustit audio