28. dubna  2012 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Ivan Kytka: Anglikáni hledají primase

Anglikánská eucharistie - Foto:  The Church of England

Anglikánská eucharistieFoto:  The Church of England

Koncem května začne anglikánská církev vybírat svého nového duchovního lídra. Současný arcibiskup Canterburský Rowan William totiž před časem oznámil svou rezignaci - od příštího roku se chce věnovat teologickým studiím na Univerzitě v Oxfordu. Jak uvádí z Londýna náš spolupracovník Ivan Kytka, do výběru jeho nástupce by vůbec poprvé měli promluvit také členové anglického společenství, čítajícího 80 miliónů věřících na všech kontinentech.

Hlas a tvář arcibiskupa z Canterbury Rowana Williamse si možná ještě pamatují příznivci britské královské rodiny – když zhruba přes rokem oddával prince Williama s chotí Catherine, sledovaly přímý přenos dvě miliardy diváků a posluchačů po celém světě.  

Anglikánský arcibiskup Rowan Williams - Foto:  www.archbishopofcanterbury.org

Anglikánský arcibiskup Rowan WilliamsFoto:  www.archbishopofcanterbury.org

Pro věřící anglikánské církve je pak především mužem, který se snažil zachránit její jednotu po rozepřích ohledně svěcení žen do biskupských funkcí a sporech o toleranci homosexuálních vztahů. Pro britskou veřejnost byl také morální autoritou, která se neváhala postavit za chudé či slabé, oponovat vládnímu establishmentu a otevřeně ho kritizovat. I když džentlmensky  

Nepamatuji si, že by kdy řekl o někom něco ošklivého. A povzbuzení, kterým nás vedl k tomu, abychom více přemýšleli o protikladech v našem každodenním životě, byla skutečným přínosem výkonu, říká biskup z Leedsu a Ripponu John Packer. Další připomínají s jakou razancí varoval před kulturou materialismu a kultem celebrit, který ovládl v posledních letech Británii.  

Výběr Williamova nástupce nebude tedy snadnou záležitostí a snad proto se také Nominační komise britské koruny obrátila na primáty a tajemníky ve všech 38 provinciích anglikánské církve po celém světě, aby prostřednictvím dopisu - přečteného při bohoslužbách - vyzvali věřící po celém světě ke konzultacím o tom, kdo by měl být příštím arcibiskupem a jaká by měla být jeho role.  

V nominační komisi bude šest členů s hlasovacím právem z Canterburské diecéze, vysvětluje hlavní korespondent BBC pro náboženské otázky John Pigott, dalších šest členů nominuje Generální synod a předsedu určí britský premiér. Komise vybere dva kandidáty, z nichž jednoho pak ministerský předseda doporučí královně ke jmenování do funkce.  

Vezme-li se v úvahu, jak velký vliv má na konečný výběr samotný předseda britské vlády, vypadají ohlášené konzultace jako prázdné gesto. V anglikánské církvi rozdělené a zmítané spory mezi tradicionalisty a liberály však může přispět k hledání společného jmenovatele a usmíření mezi oběma tábory. Alespoň dočasnému. 

 

Anglikáni hledají primase

Vložit na svůj web

Autor:  Ivan Kytka

Nové články v rubrice

 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Ženy v Ježíšově rodokmenu: Šalamounova matka Batšeba

  Dnes uslyšíte naposledy o ženách z Ježíšova rodokmenu. Na řadě je krásná Batšeba, ale není to moc hezké vyprávění. Byla matkou moudrého biblického krále Šalamouna, který se vyznačoval moudrost. Ale její osudy nebyly...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Taizé v Praze

  Praha na přelomu roku podpoří evropský ekumenismus v poměrech dnešní Evropy - tedy po ukrajinské krizi, nejen smíření duchovní a lidské, ale i politické a vojenské. Bratři z francouzské ekumenické komunity Taizé totiž...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy

  V kostoloch i na námestiach po celom Slovensku sú v týchto dňoch vystavené nádherné vyobrazenia Ježišovho narodenia, ktoré si užijú malí aj veľkí. Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas