Ivan Kytka: Anglikáni hledají primase

28. duben 2012

Koncem května začne anglikánská církev vybírat svého nového duchovního lídra. Současný arcibiskup Canterburský Rowan William totiž před časem oznámil svou rezignaci - od příštího roku se chce věnovat teologickým studiím na Univerzitě v Oxfordu. Jak uvádí z Londýna náš spolupracovník Ivan Kytka, do výběru jeho nástupce by vůbec poprvé měli promluvit také členové anglického společenství, čítajícího 80 miliónů věřících na všech kontinentech.

Hlas a tvář arcibiskupa z Canterbury Rowana Williamse si možná ještě pamatují příznivci britské královské rodiny – když zhruba přes rokem oddával prince Williama s chotí Catherine, sledovaly přímý přenos dvě miliardy diváků a posluchačů po celém světě.

Pro věřící anglikánské církve je pak především mužem, který se snažil zachránit její jednotu po rozepřích ohledně svěcení žen do biskupských funkcí a sporech o toleranci homosexuálních vztahů. Pro britskou veřejnost byl také morální autoritou, která se neváhala postavit za chudé či slabé, oponovat vládnímu establishmentu a otevřeně ho kritizovat. I když džentlmensky

Anglikánský arcibiskup Rowan Williams

Nepamatuji si, že by kdy řekl o někom něco ošklivého. A povzbuzení, kterým nás vedl k tomu, abychom více přemýšleli o protikladech v našem každodenním životě, byla skutečným přínosem výkonu, říká biskup z Leedsu a Ripponu John Packer. Další připomínají s jakou razancí varoval před kulturou materialismu a kultem celebrit, který ovládl v posledních letech Británii.

Výběr Williamova nástupce nebude tedy snadnou záležitostí a snad proto se také Nominační komise britské koruny obrátila na primáty a tajemníky ve všech 38 provinciích anglikánské církve po celém světě, aby prostřednictvím dopisu - přečteného při bohoslužbách - vyzvali věřící po celém světě ke konzultacím o tom, kdo by měl být příštím arcibiskupem a jaká by měla být jeho role.

V nominační komisi bude šest členů s hlasovacím právem z Canterburské diecéze, vysvětluje hlavní korespondent BBC pro náboženské otázky John Pigott, dalších šest členů nominuje Generální synod a předsedu určí britský premiér. Komise vybere dva kandidáty, z nichž jednoho pak ministerský předseda doporučí královně ke jmenování do funkce.

Vezme-li se v úvahu, jak velký vliv má na konečný výběr samotný předseda britské vlády, vypadají ohlášené konzultace jako prázdné gesto. V anglikánské církvi rozdělené a zmítané spory mezi tradicionalisty a liberály však může přispět k hledání společného jmenovatele a usmíření mezi oběma tábory. Alespoň dočasnému.

autor: Ivan Kytka
Spustit audio