25. října  2014 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Krymští muslimové musí do konce roku odevzdat všechny náboženské texty

Krymští Tataři si připomněli v Kyjevě svou deportaci za vlády Stalina - Foto:  kaktuse, CC BY-SA 3.0

Krymští Tataři si připomněli v Kyjevě svou deportaci za vlády StalinaFoto:  kaktuse, CC BY-SA 3.0

Krymští Tataři se dočkávají dalších ústrků ze strany ruských úřadů na poloostrově. Tentokrát jde o dobrovolné odevzdání všech islámských náboženských textů. Ruské zákony, na rozdíl od ukrajinských, omezují šíření náboženských textů, které shledávají závadnými.

Krymští Tataři dostali od úřadů lhůtu do konce tohoto roku, aby dobrovolně odevzdali veškerou muslimskou náboženskou literaturu. Vyzval je k tomu krymský prezident Sergej Aksjonov. Příslušný pokyn přímo uvádí, že do 31. prosince tohoto roku se nic násilně zabavovat nebude, ale od 1. ledna 2015 bude mít policie právo na domovní prohlídky a případné zabavení „všech závadných textů.“ „Vše musí být v souladu se zákonodárstvím Ruské federace,“ prohlásil Aksjonov.  

Přestože ruský prezident Vladimir Putin krymským Tatarům po anexi poloostrova zaručil stejná práva, jako mají ostatní etnika na Krymu, toto opatření je v přímém rozporu s tím, jak náboženské svobody zajišťoval příslušný ukrajinský zákon z roku 1997.  

Islám se přitom mezi zdejšími Tatary šířil už od 14. století, kdy poloostrov začala plně kontrolovat Zlatá horda. Vznikl tu Krymský chanát a zdejší chán se podroboval Osmanské říši. Poměry se změnily až pro rusko-turecké válce v roce 1783, kdy carevna Kateřina připojila Krym k Rusku. Ruský byl poloostrov až do roku 1954, kdy ho Nikita Chruščov poněkud neuváženě připojil k Ukrajině, přestože většinové obyvatelstvo tvořili etničtí Rusové.  

Současné problémy islámu na Krymu jsou nesporně způsobeny i trvalou nedůvěrou mezi Rusy a krymskými Tatary: je pravdou, že v době německé okupace hodně zdejších Tatarů spolupracovalo s Němci a sloužilo v kolaborantské policii či dokonce u wehrmachtu. Stejnou pravdou ale je, že po válce Stalin za kolaboranty označil všechny krymské Tatary a podobně jako některé severokavkazské národy je deportoval do asijské části tehdejšího Sovětského svazu.  

Moskva zřejmě krymský islám považuje za součást tatarské národní ideologie, proto chce mít kontrolu nejen nad Tatry samotnými, ale i nad jejich náboženskými texty. Tento postup je doplňován rozsáhlou internetovou kampaní o skutečných i domnělých vinách krymských Tatarů za druhé světové války, která harmonickému soužití mezi Rusy a tatarských obyvatelstvem Krymu rozhodně neprospěje. 

Autor:  Libor Dvořák

Nové články v rubrice

 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Ženy v Ježíšově rodokmenu: Šalamounova matka Batšeba

  Dnes uslyšíte naposledy o ženách z Ježíšova rodokmenu. Na řadě je krásná Batšeba, ale není to moc hezké vyprávění. Byla matkou moudrého biblického krále Šalamouna, který se vyznačoval moudrost. Ale její osudy nebyly...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Taizé v Praze

  Praha na přelomu roku podpoří evropský ekumenismus v poměrech dnešní Evropy - tedy po ukrajinské krizi, nejen smíření duchovní a lidské, ale i politické a vojenské. Bratři z francouzské ekumenické komunity Taizé totiž...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy

  V kostoloch i na námestiach po celom Slovensku sú v týchto dňoch vystavené nádherné vyobrazenia Ježišovho narodenia, ktoré si užijú malí aj veľkí. Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas