Nepokoje ve Středoafrické republice očima českého misionáře

11. květen 2013

Čtyři měsíce trvaly nepokoje ve Středoafrické republice, dokud celé území neovládli rebelové z povstalecké skupina Seleka. Dosavadní prezident Bozizé uprchl do zahraničí a za dočasnou hlavu státu se prohlásil vůdce povstalců Djotodia. Situace ale ještě rozhodně není klidná. Své o tom ví i český misionář Vojtěch Kohut.

Vojtěch Kohut je v Čechách po dlouhé době na dovolené, ale jak sám říká, v myšlenkách je často u „svých lidí“ ve Středoafrické republice. Usměvavý řeholník v hnědém hábitu na první pohled nevypadá, že má za sebou tak dramatické týdny. Ale situace v zemi je opravdu těžká, říká.

„Rebelové, kteří převzali moc a rádoby se tím pádem stali pány Středoafrické republiky, tak se teda moc nechovají k té Středoafrické republice jako k něčemu, na čem by jim záleželo. Takže se hodně rabuje, dochází ke znásilněním, k výtržnostem, k zabíjení lidí.“

Děti ze stacionáře pro sirotky v Bozoum (Středoafrická republika)

Je to také tím, že většina rebelů jsou žoldáci z jiných zemí. Byli najati, aby pomohli k moci současnému prezidentovi Djotodiovi. Místní lidé jsou už situací unaveni a tak dochází k aktům pomsty, vysvětluje Vojtěch Kohut.

Sám se považuje za misionáře-začátečníka. Do Středoafrické republiky přišel před dvěma lety. Původně jen na pár měsíců na „záskok“, ale doba jeho působení se postupně prodlužuje. Vyučuje teologii, což dělal i v Čechách, ale v Africe je všechno trošičku jinak, i když v mnohém jsou si studenti na celém světě podobní:

„Člověk se musí přizpůsobit té jejich mentalitě. Má tam ne plnou aulu, ale má tam třeba čtyři, pět studentů. Baví je, když se diskutuje o nějakých otázkách, které je zajímají. Ale je určitě i spousta rozdílů. Mají obrovské plus oproti našim studentům, že mají vynikající paměť. Většinou jim nic jiného nezbývá, nemají knihovny a spoustu věcí musejí nosit odmalička v hlavě. Na druhou stanu jim chybí kontext, do kterého si ty údaje, které se učí, zařadit.“

Bayanga, prodej bushmeatu

A právě letošní státní převrat studentům Vojtěcha Kohuta pořádně zkomplikoval studium.

„Jim přišla ta příprava na zkoušku v ty nejhorší dny, v ty dva týdny největšího teroru, největšího strachu, co bude, jak bude, a musím říct, že se připravili a když měli mít zkoušku, tak ji udělali.“

Dodává s jistou dávkou hrdosti na své studenty. Lidé v zemi se zkrátka snaží o co nejběžnější život, nakolik to jen jde, když je třeba být neustále ve střehu. Nikdo totiž neví, kdy na jejich dveře zaklepe někdo z rebelů, vezme si jejich auto, peníze, cokoliv…

Hlavní třída v Mbaiki, správním středisku prefektury Lobaye.

Pokud vás zajímá, jak se žije v zemi, kde nedávno proběhl státní převrat, poslechněte si celý rozhovor s Vojtěchem Kohutem na Radiožurnálu v nedělních Dotecích víry. Začínají po 22. hodině.

autor: Markéta Šindelářová
Spustit audio