31. března  2012 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Ohlédnutí za cestou Benedikta XVI. do Latinské Ameriky

Papež Benedikt XVI. - Foto:  ČTK/AP

Papež Benedikt XVI.Foto:  ČTK/AP

Papež Benedikt XVI. poprvé navštívil Mexiko a Kubu. Mexiko má druhou největší katolickou populaci na světě - k římskokatolickému vyznání se tam hlásí přes 90 milionů lidí. Pro Vatikán je tak tato země velmi důležitá. Předchozí papež Jan Pavel II. tam byl dokonce pětkrát!

Na Kubě je římských katolíků podle statistiky jen desetina obyvatel - tedy asi milion - a byla to druhá papežská cesta na ostrov. Přesto ale byla Benediktova návštěva této komunistické důležitá. A měla i politický nádech. Pokračuje David Koubek:  

Podobné hudební rytmy latinoameričany i při mších spojují, ale jinak jsou Mexiko a Kuba ale dva jiné světy. V Mexiku vládne kapitalismus, na Kubě komunismus. Benedikt XVI. před cestou upozorňoval na nebezpečí obojího.  

Návštěva papeže Benedikta XVI. na Kubě - Foto:  ČTK/AP, Ramon Espinosa

Návštěva papeže Benedikta XVI. na KuběFoto:  ČTK/AP, Ramon Espinosa

„V těchto chvílích, kdy je tolik rodin rozdělených nebo přinucených k emigraci, kdy mnozí trpí chudobou, korupcí, domácím násilím, obchodem s drogami, krizí hodnot a kriminalitou, hledáme u Panny Marie útěchu, sílu a naději. Ona je Matkou pravého Boha, jež nás přijímá s naší vírou a milosrdenstvím pod svou ochranu, abychom tak překonali všechno zlo a nastolili spravedlivější a solidárnější společnost.“ 

Svatý otec tak v polední modlitbě při mši v mexickém Leónu, kam přišlo 600 tisíc věřících, vyzval k boji proti tomu, co tak sužuje mexickou společnost: Boje drogových kartelů mezi sebou, proti policii a vojákům, jejich praktiky od brutálního zabíjení po vydírání a bezskrupulózní podplácení...  

Znovu ale vyzval k ochraně tradičních hodnot. I když je Mexiko jednou z nejvíce katolických zemí, vláda hlavního města například schválila sňatky osob stejného pohlaví.  

Papež Benedikt XVI se na Kubě setkal s Fidelem Castrem - Foto:  ČTK/AP

Papež Benedikt XVI se na Kubě setkal s Fidelem CastremFoto:  ČTK/AP

Katolická církev v Mexiku má ale pošramocenou pověst kvůli případům zneužívání dětí, mimo jiné významným knězem Marcielem Macialem, kterého Vatikán po léta bránil. Věřící také na svou stranu získávají nové evangelické církve.  

Na Kubě se čekalo hlavně to, jak se Benedikt XVI. zastane disidentů, odpůrců komunistického režimu, který církev sice nikdy nezakázal, ale nenechal ji volně dýchat.  

„Nesu ve svém srdci spravedlivé touhy a oprávněná přání všech Kubánců, ať už se nacházejí kdekoliv; jejich trápení i radosti, jejich obavy i nejvznešenější tužby, zvláště pak mladých a starých lidí, dospívajících a dětí, nemocných a pracujících, vězňů i jejich blízkých, chudých a potřebných." 

Mezi řádky slov Benedikta XVI. po příletu na Kubu se dá najít zmínka o politických vězních i o kubánském exilu. Mnoho emigrantů přitom na jeho mši kubánský režim pustil - pro mnohé to byl první návrat do své vlasti.  

Papež na Kubě vyzval k budování obnovené a otevřené společnosti. S kubánskými disidenty se ovšem nesešel.  

Papež Benedikt XVI. a Raúl Castro - Foto:  ČTK/AP, Javier Galeano

Papež Benedikt XVI. a Raúl CastroFoto:  ČTK/AP, Javier Galeano

V Mexiku i na Kubě ale papež shodně poukazoval na problémy, které současný svět přináší - kromě ekonomické krize i krize hodnot.  

„Obrození společností i světa si žádá bezúhonné, rovné lidi, osoby s pevným morálním přesvědčením a velkými hodnotami, které se nedají manipulovat malichernými zájmy." 

Je možné, že ta slova byla určena i významným osobám, které se účastnily papežových mší: Nejbohatšího muže Mexika, miliardáře Carlose Slima, kandidátům na mexického prezidenta, který má být zvolen v červenci, i současnému komunistickému vůdci Kuby Raúlu Castrovi, který byl na obou mších přítomen v první řadě. 

 

Ohlédnutí za cestou Benedikta XVI. do Latinské Ameriky

Vložit na svůj web

Autor:  David Koubek  (dkk)

Nové články v rubrice

 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Ženy v Ježíšově rodokmenu: Šalamounova matka Batšeba

  Dnes uslyšíte naposledy o ženách z Ježíšova rodokmenu. Na řadě je krásná Batšeba, ale není to moc hezké vyprávění. Byla matkou moudrého biblického krále Šalamouna, který se vyznačoval moudrost. Ale její osudy nebyly...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Taizé v Praze

  Praha na přelomu roku podpoří evropský ekumenismus v poměrech dnešní Evropy - tedy po ukrajinské krizi, nejen smíření duchovní a lidské, ale i politické a vojenské. Bratři z francouzské ekumenické komunity Taizé totiž...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy

  V kostoloch i na námestiach po celom Slovensku sú v týchto dňoch vystavené nádherné vyobrazenia Ježišovho narodenia, ktoré si užijú malí aj veľkí. Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas