14. června  2014 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Peres a Abbás ve Vatikánu

Papež František na Chrámové hoře v Jeruzalémě - Foto: The Government Press Office Israel

Papež František na Chrámové hoře v JeruzaléměFoto: The Government Press Office Israel

Papež František je označován za nekonvenční a podnikavou hlavu katolické církve a své pověsti dostál i během své nedávné návštěvy na Blízkém východě. Vymyslel nebývalý projekt a minulou neděli jej také uskutečnil.

Komentátoři bedlivě sledovali průběh cesty papeže Františka po Blízkém východě a přeli se, zda jeho počínání zasahuje do politiky, nebo je striktně náboženského rázu. František vyvolal kritiku Izraele, když se pomodlil u ochranné bariéry zabraňující palestinským teroristickým útokům, a rozladil Palestince zdůrazněním nutnosti uznat právo Izraele na existenci.  

Papež František na Chrámové hoře v Jeruzalémě - Foto: The Government Press Office Israel

Papež František na Chrámové hoře v JeruzaléměFoto: The Government Press Office Israel

Největší polemiku však vyvolalo jeho rozhodnutí pozvat izraelského prezidenta Šimona Perese a předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse do Říma na schůzku, kterou média zprvu označovala za „mírové rozhovory“. Jednání o míru zprostředkovaná Spojenými státy v dubnu zkrachovala a analytikové spekulovali, zda papež vrátí obě strany k jednacímu stolu.  

Schůzka proběhla minulou neděli, ale o žádné rozhovory nešlo. Vatikán zdůraznil, že František nemá politické ambice a setkání je výhradně duchovní s cílem vyjádřit touhu po míru na Blízkém východě. Šlo o společnou modlitbu židů, křesťanů a muslimů na zahradě Vatikánu.  

Perese doprovázela delegace rabínů, drúzů a imámů, Abbáse muslimové a palestinští křesťané a papeže ekumenický patriarcha konstantinopolský Bartoloměj I. Účastníci se pomodlili podle stáří náboženství – nejprve židé, pak křesťané a nakonec muslimové. Mezináboženské bylo i hudební těleso, které čtyři hlavní účastníky a na 80 dalších přivítalo – skládalo se ze tří židů, tří křesťanů a tří muslimů.  

Peres, Abbás, papež i patriarcha se pomodlili za mír a poprosili Boha o pomoc s jeho nastolením. Pak společně zasadili olivovník. František nicméně na obě strany izraelsko-palestinského konfliktu apeloval, aby našly odvahu, sílu a vytrvalost k obnově jednání.  

Zatímco Abbás je hlavním politickým vůdcem Palestinců, Peresova funkce je formální a on v ní navíc za pár týdnů končí. František zdůraznil, že nemá v úmyslu se zapojovat do politických rozhovorů a pouze doufá, že přispěje k vytvoření atmosféry, jež k obnově jednání povede.  

Podobný názor vyjádřil i jeden z rabínů, který doprovázel Perese. Podle něj modlitby jistě nezmění postoje politiků, ale mohou ukázat, že náboženství dokáže překlenovat rozdíly, a ne je zvýrazňovat. Františkovi hosté ve Vatikánu se asi nepřiblížili k míru, ale možná se o krok vzdálili válce. 

 

Peres a Abbás ve Vatikánu

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Ženy v Ježíšově rodokmenu: Šalamounova matka Batšeba

  Dnes uslyšíte naposledy o ženách z Ježíšova rodokmenu. Na řadě je krásná Batšeba, ale není to moc hezké vyprávění. Byla matkou moudrého biblického krále Šalamouna, který se vyznačoval moudrost. Ale její osudy nebyly...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Taizé v Praze

  Praha na přelomu roku podpoří evropský ekumenismus v poměrech dnešní Evropy - tedy po ukrajinské krizi, nejen smíření duchovní a lidské, ale i politické a vojenské. Bratři z francouzské ekumenické komunity Taizé totiž...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy

  V kostoloch i na námestiach po celom Slovensku sú v týchto dňoch vystavené nádherné vyobrazenia Ježišovho narodenia, ktoré si užijú malí aj veľkí. Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas