Prezident odchází, prezident přichází

9. březen 2013

Během uplynulého týdne si odcházející a nastupující prezident předali pomyslnou štafetu na Pražském hradě, otěže prezidentské odpovědnosti, plány, cíle a vize. Co měl Václav Klaus těžké a může ještě Miloš Zeman překvapit? O našich prezidentech mluvíme s Danielem Hermanem, ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů.

Daniel Herman je teď šéfem Ústavu pro studium totalitních režimů, ale jeho minulost patřila z velké části kněžskému povolání a službě v katolické církvi. Jeho optika, kterou posuzuje věci, lidi a děje ve společnosti, zůstává vždy s důrazem na hodnoty, řekněme, vertikálního charakteru. Z tohoto úhlu pohledu vnímá i působení Václava Klause ve zdejším politickém prostoru.

Daniel Herman: „Ten přínos rozhodně byl podstatný na začátku 90. let, kdy se nastartovaly určité nové procesy a nebylo to vůbec jednoduché. To, kde mám určité otazníky – bylo takové přílišné zaměření spíš na tu stránku horizontální ekonomickou, bez ohledu na hodnoty, které za tím stojí.“

Inaugurace nového prezidenta. Václav Klaus sleduje inauguraci Miloše Zemana

„Prezidentská éra Václava Klause se odvíjela po éře Václava Havla a nastoupit po něm muselo být nesmírně těžké,“ podotýká Daniel Herman. Je přesvědčen, že věčné měření sil a vymezování se vůči předchůdci zabránilo profesoru Klausovi v tom, aby do hry dal úplně všechno, co byl schopen dát a co jeho vzdělání a rozhled nabízely.

Jestliže přiznává Václavu Klausovi zásadní podíl na otevření se společnosti a rozhýbání ekonomiky v devadesátých letech, téma evropské integrace je bude asi vždy rozdělovat...

Daniel Herman: „Já jsem osobně přesvědčený o tom, že cesta evropské integrace je cestou správnou, že to odpovídá naší mentalitě, historii, je to identita Evropy stará několik staletí, je to něco, co k naší podstatě patří. Pokud to nebude chápáno hodnotově, tak, jak to zakladatelé EU – Konrad Adenauer, Robert Schuman nebo Alcide de Gasperi – koncipovali, tak tomu něco podstatného chybí. A mám pocit, že pan prezident Klaus se opět příliš zaměřoval na ty ekonomické faktory, na ten byrokratismus, který můžeme samozřejmě kritizovat, ale ta idea jakoby poněkud unikala. Já osobně musím říci, že budu rád, až nad Pražským hradem zavlaje modrá vlajka se zlatými hvězdami...“

A Miloš Zeman, jenž sám sebe deklaruje jako aktivního prezidenta? Daniel Herman podotýká: „Bude to svébytný prezident a potřebuje čas, aby měl možnost své představy realizovat.“

Inaugurace nového prezidenta. Nový prezident Miloš Zeman při prezidentském  projevu

Daniel Herman: „Mně se třeba líbí některé jeho jasné pozice – ať řekněme vůči evropskému integračnímu procesu, tak to, co pokládám za velmi důležité – je jeho naprosto zásadní podpora státu Izrael v současném světě, což vůbec není samozřejmé. A zde musím říci, že jsem hrdý na naši zahraniční politiku , která takto jednoznačně dokáže svůj názor formulovat. A to bude mít v nastupujícím prezidentovi svou velkou oporu.“

Miloš Zeman rozhodně může na Hradě překvapit a sluší se dát mu šanci, dokonce dát mu šanci přímo v srdci – nezapře Daniel Herman své křesťanské ustrojení.

Inaugurace nového prezidenta, Miloš Zeman s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou

Co je zřejmé a co ukázal zanícený postoj nás Čechů k volbě – my se prostě k prezidentovi silně vztahujeme. Sídlo jeho úřadu na Pražském hradě, jenž se tyčí nad Vltavou, zůstává i ve třetím tisíciletí oním bodem, kam se automaticky, intuitivně, vlastenecky i sentimentálně upírají zraky obyvatel této země. Toho paradoxně sídlo skutečné moci, Strakova akademie, nikdy nedosáhne...

autor: ehů
Spustit audio