11. srpna  2012 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Sikhové se stali obětí vraha ve Wisconsinu

Sikhové v Palatine (USA) se modlí ze oběti útoku ve Wisconsinu - Foto: Mark Welsh, ČTK/AP

Sikhové v Palatine (USA) se modlí ze oběti útoku ve WisconsinuFoto: Mark Welsh, ČTK/AP

Sedm mrtvých včetně útočníka si vyžádala střelba v americkém státě Wisconsin, jejímž pachatelem byl bývalý voják a poté příslušník neonacistické kapely. Oběťmi útoku byli převážně návštěvníci sikhské svatyně. O tom, kdo vlastně jsou sikhové a v co věří, pojednává následující příspěvek.

Zatímco dívky mají podle některých názorů mít „pět P“, roduvěrní sikhové se starají, aby měli „pět K“. Jsou to začáteční písmena pěti slov v paňdžábštině, která označují pět důležitých sikhských symbolů. Sikhové si nestříhají vlasy ani vousy, nosí u sebe hřeben jako znak čistoty, náramek jako znak jediného boha, krátké kalhoty coby symbol cudnosti a také krátký meč. Ten znamená, že sikh je připraven bránit každého, kdo to potřebuje.  

Sikhové v Indii protestují proti útoku na návštěvníky sikhské svatyně ve Wisconsinu - Foto: Channi Anand, ČTK/AP

Sikhové v Indii protestují proti útoku na návštěvníky sikhské svatyně ve WisconsinuFoto: Channi Anand, ČTK/AP

Kromě toho jsou ovšem sikhští muži – a výjimečně i ženy – snadno k poznání proto, že nosí umně zavinutý turban. Na tom lpí tak, že si v některých zemích vymohli právo nosit jej i místo jinak předepsané motocyklové přilby.  

Pravlastí a stále ještě místem pobytu většiny sikhů je indický stát Paňdžáb. Zlatý sikhský chrám v Amritsaru je ostatně jednou z nejznámějších indických staveb a je doopravdy ze zlata – totiž zlatých plátů nanesených na měděném základě. Sami sikhové ovšem říkají, že jejich víra materiálnímu bohatství nepřikládá žádný význam.  

Indičtí školáci protestují proti útoku na návštěvníky sikhské svatyně ve Wisconsinu - Foto: Channi Anand, ČTK/AP

Indičtí školáci protestují proti útoku na návštěvníky sikhské svatyně ve WisconsinuFoto: Channi Anand, ČTK/AP

Základními hodnotami sikhismu je mravní čistota, popření vlastního ega a zřeknutí se hněvu či chtíče. Sikhové vyznávají jednoho boha, podobně jako křesťané, ale věří také na koloběh životů, obdobně jako třeba hinduisté. Na rozdíl od nich však nesouhlasí s kastovním systémem, jak dosud existuje v Indii, a věří, že všichni lidé jsou si rovni.  

Mnoho sikhů odešlo do zahraničí – ať už do Británie, kde už jsou veřejnosti celkem dobře známi, a nebo do Spojených států, kde jich je dnes kolem půl milionu. Sikhové jsou pořádkumilovní a přičinliví, a mnozí z nich se v nové vlasti vypracovali ke svému americkému snu.  

Sikhská svatyně v Oak Creek v americkém státě Wisconsin po útoku - Foto: Jeffrey Phelps, ČTK/AP

Sikhská svatyně v Oak Creek v americkém státě Wisconsin po útokuFoto: Jeffrey Phelps, ČTK/AP

V neděli však o nich mnoho Američanů přesto slyšelo poprvé v životě – tehdy totiž bývalý voják a příslušník bělošské rasistické organizace vstoupil do sikhské svatyně a zabil tam šest lidí – pět sikhů a jednoho policistu. To vyvolalo velký ohlas i v daleké Indii – ostatně i Manmóhan Singh, indický premiér, je také sikh.  

Sami američtí sikhové říkají, že si je kvůli jejich turbanům Američané často pletou s muslimy, protože se mylně domnívají, že muslimové, podobně jako Usáma bin Ládin, nosí turban. Proto jsou prý sikhové v Americe občas terčem různých poznámek, ústrků na pracovním trhu a nebo i fyzických útoků. Takto rozsáhlý útok, jako by ten ve Wisconsinu je první, a jak nejen sikhové doufají, také poslední, který se ve Spojených státech odehrál. 

 

Sikhové se stali obětí vraha ve Wisconsinu

Vložit na svůj web

Autor:  Jan Fingerland

Nové články v rubrice

 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Ženy v Ježíšově rodokmenu: Šalamounova matka Batšeba

  Dnes uslyšíte naposledy o ženách z Ježíšova rodokmenu. Na řadě je krásná Batšeba, ale není to moc hezké vyprávění. Byla matkou moudrého biblického krále Šalamouna, který se vyznačoval moudrost. Ale její osudy nebyly...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Taizé v Praze

  Praha na přelomu roku podpoří evropský ekumenismus v poměrech dnešní Evropy - tedy po ukrajinské krizi, nejen smíření duchovní a lidské, ale i politické a vojenské. Bratři z francouzské ekumenické komunity Taizé totiž...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy

  V kostoloch i na námestiach po celom Slovensku sú v týchto dňoch vystavené nádherné vyobrazenia Ježišovho narodenia, ktoré si užijú malí aj veľkí. Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas