Skoky – je to jako najít kus nějakého snu...

22. listopad 2014

Advent přijde už brzy a možná byste jej chtěli letos zahájit trochu netradičně, v místě drsném i krásném, v místě s příběhem...? Potom by se vám mohla hodit informace o tom, že v neděli 30. listopadu bude ve Skokách u Žlutic adventní pouť. Začátek posvátné doby adventní bude spojený s žehnáním adventních věnců a zažehnutím první adventní svíce. Ve 14 hodin pak začne mše, kterou celebruje pater Vladimír Slámečka. Akci organizuje občanské sdružení Pod střechou, které má zásadní podíl na znovuoživení tohoto poutního mariánského místa.

Dlouho předlouho koukal písničkář Petr Linhart, frontman skupiny Majerovy brzdové tabulky, do mapy. Bylo tam napsáno: Skoky, poutní kostel a zrušená vesnice. Copak to tak asi může být?

Petr Linhart: „Byl začátek března, všude strašně mokro a tam bylo ještě půl metru mokrého sněhu. A já jsem tam naťapal osm kilometrů, než jsem k těm Skokům došel... Ten kostel je schovaný v takové stráni, protože to údolí, kteéýmu dominoval, je dnes zatopené přehradou... je to takové jako najít kus nějakého snu, když tam člověk poprvé přijde.“

Byla to láska na první pohled. Petr Linhart drsné kráse, geniu loci a příběhu Skoků zcela propadl. Dnes ve spolupráci s místním sdružením Pod střechou šíří slávu tohoto mariánského poutního místa. Říká o sobě, že je „mediální čeřič“ věčného tématu oživování Skoků. A jak jinak, samozřejmě, všechno se to promítlo do jeho tvorby...

Barokní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Ukázka z písně Maria Stock:
Kde končí let, je pustá ves
mariánské schody do nebes
Pod schody kostel a v něm tma
dvě věže drží ho jak lva
křiví se na nich kříže dva...

Historicky je poutní kostel ve Skokách pod správou Premonstrátského kláštera v Teplé. A stejně jako klášter sám, i tento mariánský kostel má za sebou drsné etapy, které se podepsaly na jeho stavu. Ale jak řečeno – proces oživování nese plody a Skoky jsou dnes kultovním místem, a důkazem toho, že je tu spousta lidí, kteří vnímají význam krajiny a staveb, propojení historie, současnosti a budoucnosti. Význam života v místech, které měla zadusit pustota.

Petr Linhart: „Dnes je situace velmi pěkná v tom, že se nám podařilo do těch Skoků vrátit lidskou přítomnost. Řekněme od června do září jsou Skoky denně otevřeny příchozím, máme tam službu dobrovolníků.“

Na místě poutního kostela Navštívení Panny Marie ve Skokách stála původně kaple, kterou vystavěl místní sedlák Adam Lienert, na popud žlutického faráře. A do kaple nechal namalovat kopii Pasovské Madony.

Petr Linhart: „Ta barokní doba vnímala kopii stejně jako originál, že ten zázračný rozměr Pasovské madony jistě bude nějakým způsobem vyzařovat i z obrazu ve Skokách. A do těch Skoků začalo proudit obrovské množství poutníků, a to v podstatě neorganizovaně.“

Dnes jsou Skoky místem, o kterých se říká, že je to promodlený prostor... V tomto smyslu jsou Skoky neobyčejné, podotýká Petr Linhart.

Petr Linhart: „Ty Skoky jsou takové, že úplně osloví každého... Cosi tam vane, co vlastně ani nevychází vyloženě z toho, že tam třeba někdo jde proto, že je to mariánské poutní místo... Tam jde prostě jako člověk, který nemá pořádně páru, co to znamená mariánské poutní místo, co jsou mariánské legendy – a stejně je tím místem zasažen. Zkrátka se to povedlo, to místo...“

Proč se letos začátkem adventu nepodívat na místo, kde je „pustá ves a mariánské schody do nebes a pod schody kostel, který drží dvě věže...“

Ukázka z písně Maria Stock:
Čas skáče do propasti skok
Má schöne Frau z Maria Stock
Zvoní tu po nás zmrzlá zem
Vítr nám cloumá vikýřem...

autor: ehů
Spustit audio