Spolupráce Úřadu práce ČR s Českou biskupskou konferencí přinese stovky pracovních příležitostí

12. duben 2014

Až stovky dlouhodobě nezaměstnaných by mohly v budoucnu získat novou práci. Nabídne jim ji katolická církev na základě Deklarace o spolupráci při zaměstnávání obtížně umístitelných uchazečů. Tento nový dokument v úterý podepsal předseda České biskupské konference a generální ředitelka Úřadu práce České republiky.

Za Úřad práce České republiky podepsala Deklaraci o spolupráci při zaměstnávání obtížně umístitelných uchazečů jeho generální ředitelka Marie Bílková.

Marie Bílková: „Ta místa v žádném případě nebudou umělá. Nebude to zaměstnanost pro zaměstnanost, ale ta místa, která se takto podaří vytvořit, budou mít velkou stabilní perspektivu. Musíme si uvědomit, že s tím, jak se v rámci restitucí církvím navrací majetek, tak skutečně o ten majetek je třeba pečovat. Tam jistě nová pracovní místa vzniknou.“

Za Českou biskupskou konferenci deklaraci podepsal její předseda kardinál Dominik Duka.

Dominik Duka: „Bude zapotřebí některé budovy podrobit určitým úpravám, někdy i generálním opravám, bude zapotřebí dát do pořádku některé zanedbané lesní porosty a podobně.“

Kardinál Dominik Duka

Při opravách, úpravách a údržbě navráceného majetku vzniknou místa, která nebudou vyžadovat vysokou kvalifikaci, ale spíše řemeslné dovednosti.

Dominik Duka: „Budou to takový ty typické stavební profese, ale i pomocné práce, které jsou vždycky nutné.“

Co se týče počtu nově vytvořených pracovních míst, odhaduje je pan kardinál následovně:

Dominik Duka: „O číslech Vám mohu říct, že se budeme pohybovat určitě z počátku v desítkách, stovce, a pak to bude postupně narůstat, takže se můžeme dostat do několika stovek, do několika dvou-třech tisíců. Určitě. Velmi často to bude také i sezónní záležitost, to bezesporu. A potom bude záležet i na některé další spolupráci se státem v oblasti charity a v oblasti spolupráce s Ministerstvem kultury na záchraně kulturního dědictví.“

Další spolupráce se týká oblasti charity.

Dominik Duka: „Víme, že i do budoucna bude naše populace stárnout a v tomto případě bude potřeba řada nových pracovních míst. A to není jen, že by toto církev dělala sama o sobě, to dělá ve spolupráci s institucemi, jako jsou města, obce, kraje, anebo i český stát.“

A jak dodává generální ředitelka Úřadu práce České republiky Marie Bílková, dosavadní zkušenosti úřadů práce s církvemi se týkají právě především sociálních služeb.

Marie Bílková: „Charitativní organizace vytvářené církvemi zaměstnávají samozřejmě i naše uchazeče v rámci nejrůznějších sociálních aktivit.“

O tom může z vlastních zkušeností vyprávět i jednatřicetiletý Jiří Čonka, který osmým rokem pracuje jako pedagog volného času v Salesiánském středisku Štěpána Trochty v Teplicích. Má tam na starosti kroužek kytary pro malé děti a hudební zkušebnu pro několik kapel. S mladými Romy s nelehkými osudy už dosud natočil dvě hip-hopová alba. Sám do střediska přišel v roce 1999, kdy se jako šestnáctiletý chlapec jen poflakoval po ulicích.

Jiří Čonka: „Určitě mě to středisko ovlivnilo. Když jsem chodil i na základku, tak mi škola nic moc neříkala, byl jsem v takovém tom věku, kdy jsem si myslel, že si můžu najít práci i bez nějakého vzdělání. Byl jsem v tomhle směru takový divočejší, škola mě opravdu nebavila, takže jsem se jí nevěnoval, a když jsem vyšel ze základky, ani jsem nešel do žádného učení. Tu školu, kterou jsem pak vystudoval, jsem si dodělal dálkově. A myslím si, že středisko na to mělo hodně velký vliv. Byl to obor asistent pedagoga a je to škola Zdeňka Fibicha v Mostě.“

Členové skupiny Descontrol. Zleva: zleva: Jiří Čonka, Štefan Mata, Miroslav Čonka, Patrik Doležal

A Jiří Čonka dodává: „My Romové potřebujeme vzory. Když uvidí, že je možné se dostat výše než na pracák, inspiruje je to.“ Snad tuto inspiraci díky nové dohodě České biskupské konference s Úřadem práce získá i řada dalších lidí!

Spustit audio