Stabilní rodina – hrdinství naší doby

1. prosinec 2012

„Udržet stabilní rodinu je v dnešní době hrdinství“ – řekl prof. Tomáš Halík Evě Hůlkové. Ta zdůrazňuje, že tento respektovaný katolický kněz se k tématu rodiny vyjadřuje spíše střídmě. Proč tomu tak je a jak soudobou rodinu tedy vlastně vnímá?

Advent už doslova klepe na dveře a umím si představit, že leckterým rozvedeným rodičům se svírají útroby: jak to bude letos o Vánocích? U koho budou děti? Jak se domluvíme na dárcích? A půjde to vůbec – domluvit se???

S tím korespondují slova prof. Tomáše Halíka, který na současnou rodinu nahlíží pohledem kněze i sociologa:

Tomáš Halík: „Já vidím mnoho rodin, které se rozpadají a ne vždy je možné po těch lidech hodit kamenem, protože oni dneska čelí mnoha větším pokušením, než tomu bylo v té tradiční společnosti, kde přeci jenom jaksi ten dohled společnosti vedl k tomu, aby se lidé trochu ukáznili. Také tolik neměnili prostředí, nesetkávali se s tolika novými lidmi, takže dnes jsou vystaveni mnoha větším – kdybych to měl říct tradičně – pokušením, než tomu bylo v minulosti, a je to daleko hrdinštější, když člověk dokáže udržet tu stabilní rodinu, stabilní manželství... A já se před těmi lidmi, kteří to dokážou, hluboce skláním.“

Tomáš Halík

Profesor Halík přistupuje k rodině s pokorou a od frekvence tohoto tématu v církevních kruzích si drží odstup.

Tomáš Halík: „Protože já mám takový dojem, že někdy ten převažující církevní hlas je naplněný trochu frázemi, trochu idealismem a trochu takovou představou spořádané buržoazní rodiny 19. století.

Já vždycky na ten svátek Svaté rodiny věřícím v kostele říkám: Já sem přicházím s jistým rozechvěním, protože jednak bych možná radši dal ten prostor člověku, který má tu osobní zkušenost z rodiny – nějakému otci nebo matce a přece jenom – člověk žijící v celibátu je trošku outsider v těchto otázkách... I když nahlížím samozřejmě do života mnoha rodin jako zpovědník a trochu o tom něco vím jako sociolog.

Ale právě ten sociologický pohled mi ukazuje, že rodina se prostě proměňuje v dějinách. Když kazatelé tak krásně mluví o rodině, tak si do toho promítají tu spořádanou patriarchální rodinku 19. století, a to je věc, která je neobnovitelná.“

Do světa našich praprapředků a jejich patriarchálních svazků se prostě vrátit nemůžeme. Ženy dnes mají jiné nároky – na vzdělání, na profesní uplatnění – a – jak podotýká Tomáš Halík – to není tak úplně lehce sjednotitelné s rolí manželky a matky...

Tomáš Halík: „Já si myslím, že je třeba hledat prostě nové modely a mám velkou úctu k těm rodinám, které vydávají skutečně dobré svědectví, mají odvahu přivést na svět děti, postarat se o ně, vychovat je... dokonce často jsou schopni i k těm svým dětem adoptovat některé děti postižené – a těchto křesťanských rodin je celá řada!“

Nemá to jednoduché, ta dnešní rodinka... Přitom – po lásce a pevném zázemí touží každý: emancipovaná žena i patriarchálně založený muž. Anebo obráceně, ve jménu korektnosti... A ve jménu dětí – když už to nedopadne – vzpomeňme alespoň na tu starou, opotřebovanou a jaksi nemoderní – dobrou vůli. Její čas právě přichází...

autor: ehů
Spustit audio