Tomáš Halík: Zkouška pokory

15. březen 2014

Prof. Tomáš Halík dobyl svět! Jak víte – i z našeho vysílání – tento týden ve čtvrtek obdržel v Londýně vysoce prestižní Templetonovu cenu. Je to nejvyšší mezinárodní ocenění,udělované osobnostem za jejich přínos v oblasti duchovního života. Porota, složená z řady významných osobností různých světových náboženství, ocenila kromě jiného: Halíkovu schopnost překonávat předsudky mezi věřícími a nevěřícími. Jeho postoje a působení v časech totality. A dlouhodobou a úspěšnou mezinárodní aktivitu Tomáše Halíka v oblasti komunikace mezi odlišnými náboženskými směry.

Mnoho superlativů o sobě slyšel v posledních dnech a hodinách Tomáš Halík a dozajista ještě právem uslyší a snad právě proto on sám sobě v tuto chvíli připomíná sv. Augustina. Ten totiž, když prý byl dotázán, které tři cesty vedou nejjistěji k Bohu, pravil: za prvé pokora, za druhé pokora, za třetí – pokora.

Tomáš Halík: „Stát se nositelem Templetonovy ceny je velká zkouška pokory. Na seznamu těch předchozích laureátů jsou jména, která po léta vyslovuji s obrovskou úctou a obdivem. Ve srovnání s nimi se cítím opravdu nepatrný... Takže velmi děkuji za to, že se mi dostalo této příležitosti hluboce zakusit pokoru...
Já bych rád vzpomněl na mé učitele filosofie a teologie. Protože mnozí z nich strávili dlouhá léta v komunistických žalářích, pracovních táborech, měli velmi malou možnost psát, a už vůbec ne publikovat. A mnozí se svobody nedožili...
A já jsem jim vděčný za intelektuální, morální, spirituální inspiraci, za to jejich svědectví víry, ale také občanské statečnosti. Oni nesli kříž – a já mám dnes možnost zakusit tu radost a světlo velikonočního rána... Chápu tu poctu také jako poctu pro ně.“

03081046.jpeg

Co to je to ono „Halíkovo“, že mu rozumějí dělníci i filosofové, politici i duchovní celebrity, babičky ze zapadlých vesniček i studenti z metropole, big bossové v elitních klubech světa i lidé, kteří takzvaně „chodí na Halíka“, aby si poslechli jeho názory a zkonfrontovali svůj pohled na život s jeho jiskřivým a laskavým intelektem? Možná nalezneme odpověď v těchto jeho slovech:

Tomáš Halík: „V tom našem světě se setkáváme dneska s takovým velice hlučným náboženským fundamentalismem a na druhé straně s neméně arogantním, a neméně naivním, militantním ateismem. A já si myslím, že oba ty dva extrémy se sobě velmi podobají a oba jsou slepé uličky kulturní evoluce. Mé srdce je na straně těch, kdo jsou hledající. I mezi věřícími jsou lidé, pro které víra není nějaká opevněná bašta, ale je to cesta na hloubku! I mezi těmi, kteří se nepovažují za věřící, je mnoho těch, kteří nejsou zabydleni v domě dogmatického ateismu, kteří nejsou slepí a hluší pro tu spirituální dimenzi života, i oni jsou hledající... A i mnozí z těch, kteří zápasí s Bohem, jsou možná Bohu blíž, než mnozí takoví konvenční povrchní věřící. Z Bible víme, že Pán Bůh má rád ty, kteří s ním zápasí...“

John Templeton byl průkopníkem v oboru investičních fondů. Za svůj 95letý život věru měl mnoho času přemýšlet o tom, co je důležité... I když měl miliardy, žil skromně, byl silně věřící člověk. Cena po něm pojmenovaná je světově neznámější a také finančně nejhodnodnější ocenění, kterým chtěl John Templeton vyjádřit úctu a podporu k pokroku v oblasti duchovních záležitostí. Jak říká čerstvý nositel této tzv. „Nobelovky za náboženství“ Tomáš Halík: „společný dům naší civilizace by byl chladný a nehostinný, kdyby tu chyběl oheň ducha.“

Tomáš Halík: „Můj přítel Václav Havel vyjádřil naději, že „pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“ - mnozí se tomu dodneška smějí... Ano, to je ohromný, těžký úkol pro celý zbytek dějin. Já sám bych chtěl po zbytek mého života dělat alespoň malé věci, které by v tom našem světě lidem svítily a hřály...“

autor: ehů
Spustit audio