7. dubna  2012 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Za punkovou modlitbu skončily zpěvačky v ruském vězení

Pussy riot - Foto:  Pussy Riot MySpace

Pussy riotFoto:  Pussy Riot MySpace

Únorové pirátské vystoupení feministické skupiny Pussy Riot výrazně rozdělilo ruskou společnost. Dívky tehdy v hlavním moskevském chrámě zcela nečekaně předvedli punkovou modlitbu k Matce Boží a prosili ji, aby zahnala Putina.

Tradicionalisticky uvažující část především starších pravoslavných souhlasí s nezvykle tvrdým trestem sedmi let odnětí svobody, který třem mladým ženám hrozí. Liberálněji naložení ruští občané včetně věřících naopak postup úřadů vůči členkám skupiny považují za hon na čarodějnice. 

Jekatěrina Samucevičová, Naděžda Tolokonnikovová a Marie Aljechinová čekají v cele předběžného zadržení v moskevské čtvrti Pečatniki na výrok soudu. Ten je prozatím viní ze zvlášť nebezpečného výtržnictví.  

Pravoslavná církev se původně k celé záležitosti stavěla smířlivě a někteří známí duchovní typu protodiakona Andreje Kurajeva všechny účastnice tzv. punkové bohoslužby od počátku hájí. I on má samozřejmě vůči činu jednoznačně výtržnickému své výhrady a v posledním rozhovoru pro list Rossijskaja gazeta připustil, že za skupinou Pussy Riot by mohla stát garnitura „politicky krajně liberálních lidí“.  

Na straně dívek údajně není ani Vladimir Putin, o nějž v celé performanci šlo především. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov ale tvrdí, že premiér a nově zvolený prezident s textem písně Bohorodičko, vyžeň Putina, seznámen nebyl. Jen těžko se ovšem dá věřit tomu, že by Vladimir Vladimirovič tento svérázný hit ještě nikdy neslyšel.  

Velmi tvrdě se vůči celému skandálu s očekávanou soudní dohrou vymezuje patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill, který rozruch kolem skupiny Pussy Riot hodnotí jako signál k rozsáhlému útoku na Ruskou pravoslavnou církev. Což má své důvody a četní ruští pozorovatelé proticírkevní nálady v poměrně širokém segmentu ruské společnosti hodnotí jako trest za jednoznačnou podporu Vladimira Putina ze strany církve. Takto celou záležitost hodnotí známý televizní publicista Alexandr Něvzorov.  

„Tahle situace s děvčaty, která v Chrámu Krista Spasitele předvedla jakýsi zpěv a jakési tanečky, nám ujasnila podivuhodné věci. Jak už jsem nejednou říkal, stali jsme se svědky nevídaného záchvatu zloby pravoslavných věřících. Ti dle mého soudu uvažují stejně jako před pěti sty či tisíci lety.“ 

Do celé kauzy už se vložila i mezinárodní organizace Amnesty International, která toto úterý všechny tři mladé ženy označila za vězně svědomí. Vyústění případu bude v Rusku i ve světě každopádně chápáno jako signál, jaké v největší zemi světa zavládnou mocenské poměry po nástupu V. Putina do prezidentského úřadu, k němuž dojde přesně za měsíc. 

 

Za punkovou modlitbu skončily zpěvačky v ruském vězení

Vložit na svůj web

Autor:  Libor Dvořák

Nové články v rubrice

 • 20. září  2014 v 09:05       rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenské církve a holocaust

  Pred 73 rokmi vydala vláda na Slovensku Nariadenie o právnom postavení Židov, známe aj ako Židovský kódex. Prijaté predpisy spoločensky a hospodársky degradovali židovské obyvateľstvo. Kódex patril medzi najtvrdšie...

   
 • 20. září  2014 v 09:05       rubrika: Křesťanský týdeník

  Ruští motorkáři bojují za mnohodětnou rodinu

  U stěn moskevského Kremlu tak trochu ve stínu ukrajinských událostí před pár dny skončila 15 tisíc kilometrů dlouhá pouť skupiny bikerů, kteří si za své heslo zvolili trochu neobvyklý slogan – Otcové Ruska za mnohodětnou...

   
 • 20. září  2014 v 09:05       rubrika: Křesťanský týdeník

  Utrechtská unie slaví 125. výročí existence

  Podíváme-li se na dějiny křesťanství, je nápadné, ke kolika rozkolům uvnitř církve došlo. Rozdělené církve ale zase hledají cestu, jak se sjednotit. Někdy to je složité a někdy méně. Jedním z příkladů fungujícího procesu...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas