rubrika: Křestanství

Velikonoční doba (pentekosté, padesátidení)

K velikonočnímu okruhu patří ještě sedm týdnů, resp. padesát dnů, které začínají nedělí Zmrtvýchvstání Páně a trvají do Svatodušní neděle. Nejvýznamnějšími svátky tohoto období jsou Slavnost Nanebevstoupení Páně a Svatodušní neděle.

Slavnost Nanebevstoupení Páně

Liturgická barva: bílá  

Podle Nového zákona se Ježíš po svém zmrtvýchvstání dával spatřit svým učedníkům a vyučoval je. Čtyřicátý den po vzkříšení vstoupil do nebe a na památku této události církev slaví Slavnost Nanebevstoupení Páně. 

Svatodušní neděle - letnice

Liturgická barva: červená  

Biřmování - Foto: Vladimír Němec

BiřmováníFoto: Vladimír Němec

Padesátý den po Velikonocích prožili první křesťané v Jeruzalémě seslání Ducha svatého, kterým začalo misionářské působení církve. Proto církev padesátý den po Velikonocích slaví Slavnost seslání Ducha svatého, která zároveň uzavírá velikonoční dobu. Liturgickou barvou tohoto dne je červená na památku ohnivých jazyků, v jejichž podobě sestoupil Duch svatý na apoštoly (Sk 2, 1-13). Letnice jsou nejčastějším dnem pro udělování svátosti biřmování. 

Autor:  Jana Šustová
 

Nové články v rubrice

 • Svatodušní svátky

   
 • Pravoslavné Velikonoce

  Pro pravoslavné křesťany jsou Velikonoce největším svátkem a všechny ostatní neděle v roce jsou jejich připomínkou (neděle je v církevní slovanštině označena slovem "voskresenije" - vzkříšení). V pravoslavné církvi...

   
 • 28. února  2006       rubrika: Křestanství

  Desnou každý rok prochází veselý masopustní průvod

  Kdybyste chtěli vědět, kde můžete vedle sebe potkat klauna, krávu, vojáka či smrt, obří miminka a bábu s nůší, přijeďte do Desné. Každoročně se tam vydávají v úterý před Popeleční středou na cestu. Letos to bylo už...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas