21. března  2015 v 09:05  rubrika: Mezi nebem a zemí

Dostat se do nebe není problém, ale vydržet to tam musí být peklo!

Peklo. Malba z jeskynního kostelíka v rumunském klášteře Peștera - Foto: Jana Šustová

Peklo. Malba z jeskynního kostelíka v rumunském klášteře PeșteraFoto: Jana Šustová

Vzpomínám na svoje poměrně časté návštěvy na farmě Bolka Polívky v Olšanech. Bylo to většinou při natáčení populárních Bolkovin. Dokonce jsem od Bolka dostal občanství v jeho Valašském království, jenže království a farma jsou už minulostí. Nicméně krásné vzpomínky na noční debaty u sklenky vína ve mně zůstaly.

Pamatuji si na jeho nádhernou myšlenku: „Víš, Zibi, dostat se do nebe není problém, ale vydržet to tam musí být peklo!“ Ta myšlenka nevznikla jen tak. Na farmě měl totiž dole v přízemí Hospodu u klauna a nad hospodou měl byt, který obýval s Marcelkou. A jak často říkával: „Dole v hospodě je jako v nebi. Když ale přijdu nahoru do bytu, tak tam mám občas peklo!“ 

Jak vidno, obecná představa, že nebe je nahoře a peklo dole, vůbec nemusí platit. Peklo může být nahoře a nebe dole. Takhle si to zhruba všichni představujeme v našich infantilních představách. Podobně jako to, že v pekle všude vládne oheň, a tudíž tam musí být hrozně horko.  

Několikrát jsem se setkal s tím, že mi někdo řekl, že – protože má rád teplíčko, tak by radši do peklíčka. A protože mám teplo rád i já, a do peklíčka by se mi nechtělo, peklo si představuji jako místo, kde bude hodně pod nulou. Ať si nebe představujeme jakkoliv, věřím, že se do něho dostanu.  

A jak říká sv. Augustin – překvapí mě, že tam nebudou ti, o kterých jsem si myslel, že tam určitě budou, a budou tam ti, o kterých jsem si myslel, že tam nebudou.  

V nebi se na vás těší váš Zbygniew Czendlik. 

Pořad: Mezi nebem a zemí  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: sobota 09:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas