Kurzy Alfa zájemcům umožňují poznat křesťanství

28. březen 2015

Na desítkách míst České republiky navštěvují nevěřící týden co týden místní fary. Tak zvané kurzy Alfa jim u večeře v neformální atmosféře laicky zprostředkovávají základy víry. Život křesťanů se rozhodla poznat také Petra Butorová z Brna, která vyrůstala v ateistickém prostředí.

Petra Butorová: „Křesťanská víra mi byla sympatická, potkala jsem v minulosti spoustu zajímavých lidí, kteří byli úžasné osobnosti, zároveň mi přišlo, že jejich život byl vyrovnanější, plnohodnotnější. Také jsem cítila nějakou potřebu i z historicko-společenského hlediska dozvědět se, co je to křesťanství.“

Vysvětluje osmadvacetiletá žena, co ji do kurzů přivedlo. O křesťanství se začala zajímat díky věřícímu kolegovi v práci, který ji do kurzů Alfa pozval. Na ukázkovou lekci přišla mírně nervózní.

Petra Butorová: „Jestli to na mně třeba někdo pozná, že jsem nevěřící, a nebude mě za to odsuzovat a snažit se mě přesvědčit. Takže ty pochyby a nervozita tam na začátku byly velké.“

Kurz Alfa

Další účastníci ale její rozpaky rozbili po pár minutách rozhovoru o běžných záležitostech. Cílem kurzů totiž není obrátit lidi na víru, vysvětluje jeden z organizátorů brněnských kurzů Ladislav Čepelka.

Ladislav Čepelka: „Cíl je ty lidi seznámit, aby získali představu, kdo jsou křesťané a co je církev.“

A to pokud možno srozumitelně a neformálně. Každé setkání začíná společnou večeří. Velký důraz organizátoři kladou na to, aby spolu účastníci navzájem rozmlouvali.

Ladislav Čepelka: „Ten kurz je strukturovaný do deseti večerů, každý má jedno téma. V jejich rámci zazní úvodní přednáška a pak se diskutuje v menších skupinkách na téma té přednášky.“

Do kurzu přitom chodí jak lidé, kteří podobně jako Petra pocházejí z úplně ateistického prostředí, ale i nevěřící partneři křesťanů nebo i praktikující křesťané. I pro ty samotné je přítomnost lidí z jiného prostředí přínosná.

Petra Butorová: „Někteří křesťané, kteří tam byli se mnou, tak říkali, že netušili, jak je těžké je to, co je pro ně samozřejmé, pro toho nevěřícího, že je to pro ně taky obohacující, aby viděli, jakým způsobem my přemýšlíme.“

I samotná Petra se díky setkáním leccos naučila.

Petra Butorová: „Určitě přemýšlet nad věcmi jiným způsobem, případně připustit, že nějaká vyšší síla mezi námi skutečně je.“

Vyvrátila si například některé své stereotypy.

Petra Butorová: „Představovala jsem si, že modlit se znamená opakovat jednu větu stále dokola třeba hodinu. A oni mě utvrdili v tom, že modlit se dá i svým způsobem, což mě hrozně uklidnilo.“

Byť sama ještě mluví o Bohu s určitou nejistotou, přiznává, že jí hodnoty křesťanů jsou velmi blízké.

Petra Butorová: „Hodnota přátelství, lásky, nezištné pomoci a nezištného zájmu o druhého člověka. Určitě bychom chtěli navštěvovat nějaké křesťanské akce a dál se vlastně stýkat s křesťany, protože jsme poznali, že jsou nám nějakým způsobem blízcí, jsme si podobní a rádi bychom s nimi rozvíjeli kontakt.“

Kurz Alfa absolvovala Petra u brněnských jezuitů. Další kolo setkání začíná v těchto dnech. Kapacita je přibližně 60 účastníků. Další podobná setkání se přitom souběžně odehrávají například v Klášterci nad Ohří, Týnci nad Sázavou nebo v Chocni. Organizátora Petra Benčíka zájem nepřekvapuje.

Petr Benčík: „Statisticky vyplývá, že jsme národ ateistů, na druhou stranu, když jde člověk do hloubky, my jsme spíše národ lidí, kdy se lidé nehlásí ke konkrétnímu náboženství, ale velmi často věříme v něco, co nás přesahuje. Lidé stále hledají, patří to tak nějak k jejich přirozenosti. Tato poptávka tady je, a toto je jedna z možností, po které mohou sáhnout.“

Kde je možné se na přednášky přihlásit, je k dispozici na stránkách www.kurzyalfa.cz.

autor: Martina Pelcová
Spustit audio