Letní indiánské workshopy ve Středisku Diakonie Zvonek si užívají lidé s mentálním postižením i zdravé děti

1. srpen 2015

Jak tráví letní měsíce lidé s mentálním postižením, anebo jak by je alespoň trávit chtěli? Většinou mají stejné touhy, jako my všichni – třeba pobýt s přáteli na chaloupce, zaplavat si v moři, jezdit na kole, chodit na výlety, anebo zažít něco jiného zajímavého. My se teď vydáme do Střediska Zvonek v Praze-Krči, kde se v těchto týdnech konají letní workshopy s indiánskou tematikou, kterých se mohou zúčastnit jak lidé s mentálním postižením, tak i zdravé děti.

Středisko Zvonek Diakonie Českobratrské církve evangelické v Praze 4 – Krči už 23 let poskytuje sociální služby lidem s mentálním postižením. A zrovna tento a příští týden se tam konají workshopy na téma Indiáni, jejichž účastníci mohou využívat tamní textilní, výtvarnou a dřevařskou dílnu. Vedoucí Centra denních služeb Jan Hašek o indiánských workshopech říká:

Jan Hašek: „V rámci toho workshopu jsme chtěli, aby ze začátku přišli jako děti, jako Evropané a aby na konci toho týdne odcházeli už jako Indiáni. Proto si v průběhu toho týdně ať společně, nebo individuálně, vyrábí s pomocí asistentů oblečení, pomáhají společně vyrábět totem, společně si postaví týpí.“

Jan Hašek ukazuje totem vyrobený na workshopu Indiáni u Zvonkové zahrady

To ale neznamená, že účastníci workshopů tráví celý týden v dílnách.

Jan Hašek: „Přidali jsme k tomu ještě doprovodný program, kdy například jeden den půjdou po stopách zvěře, další den půjdou hledat indiánský poklad. Na konci týdne plánujeme závěrečný táborák, kdy budeme tancovat u totemu, který vyrobíme.“

Každý z obou workshopů trvá jeden týden a přihlásit se do něj mohli jak klienti Diakonie Zvonek, tak i zájemci z jiných zařízení.

Zakrytá písečná pláž u bazénu Střediska Zvonek Diakonie Českobratrské církve evangelické v Praze 4 – Krči, workshop Indiáni u Zvonkové zahrady

Jan Hašek: „První se jmenuje Indiáni u Zvonkové zahrady, ten probíhá teď, a ten další se jmenuje Letní zvonkohrátky. Tento indiánský týden je pro děti s lehčím mentálním postižením, a ten druhý, ty Letní zvonkohrátky, jsou pro děti se středně těžkým mentálním postižením.“

Jedním z účastníků je Denisa, kterou jsem zastihla při malování krásného obrázku čtyř indiánských týpí na louce u řeky nedaleko lesa.

Denisa a Pavel ve výtvarné dílně na workshopu Indiáni u Zvonkové zahrady

Denisa: „Podívej, už je to hotové, už jsem to namalovala.“

Spolu s Denisou je na semináři i její bratr Pavel:

Pavel: „Stříhám tady kytičky na šaty pro dámy.“
Redaktorka: „Kolik těch šatů tady budete celkově šít?“
Pavel: „Celkem čtyři pro holky.“
Redaktorka: „A kdy začnete vyrábět šaty pro kluky?“
Pavel: „Zítra, dnes uděláme šaty pro holky a zítra budeme dělat pro nás.“
Redaktorka: „A jak se Ti tady líbí, co všechno jsi ještě dělal?“
Pavel: „Mně se tady líbí, včera jsme dělali placky, také totem a potom jsme měli velkou krabici, do které jsme měli sáhnout, uhádnout, co v ní je, a říct to Petře.“
Redaktorka: „Co v ní třeba bylo?“
Pavel: „Byl tam třeba vlk, klíč, guma, šiška, ořech, ovladač na televizi...“

Dalším zpestřením léta ve Středisku Zvonek je bazén s písečnou pláží, jak říká PR pracovnice Andrea Němejcová.

Bazén u Střediska Zvonek Diakonie ČCE

Andrea Němejcová: „Takovou velkou novinkou na to léto bylo otevření naší písečné pláže, slavnostně jsme ji otevřeli v půlce června a fungovat bude do půlky září s tím, že je otevřená pro veřejnosti pro rodiče s dětmi do deseti let ze zdejšího sídliště, protože na tom sídlišti není žádné pořádné vyžití. Můžou si tady koupit i nějaké lehké občerstvení, sušenky, nanuky, pitíčka, je možné tam uvařit třeba kávu nebo čaj a můžou tady být od rána od deseti hodin do pěti do večera každý slunný den, kdy máme tu pláž otevřenou.“

Nedaleko bazénu a písečné pláže je bylinková a zeleninová zahrádka.

Andrea Němejcová: „Má to na starosti jedna naše zaměstnankyně z chráněného bydlení a aktivně do toho zapojuje i klienty. Takže klienti každé ráno jdou, rozhrnou ten náš skleník, všechno pozalévají, když je potřeba něco otrhat, tak sklidí zeleninu, nařežou bylinky. Máme tady například tři druhy máty, kterou standardně používají na vyrábění takových domácích limonád. Zároveň se ty bylinky dávají do našeho infocentra k prodeji, takže lidé mají si koupit přímo bylinky vypěstované na zahrádce. Co se týče produktů ze zahrádky, máme okurky, červenou řepu, mrkev, kopr, měli jsme jarní cibulku, takže takovou tu standardní zeleninu, kterou spotřebováváme sami – dělají se z toho saláty, dává se to do jídel a podobně.“

Bylinková zahrádka ve Středisku Zvonek Diakonie ČCE

A jak Andrea Němejcová dodává, pro klienty je to hlavně přínosem v tom, že mají nějakou náplň práce.

Andrea Němejcová: „Opravdu pro ně je nejhorší sedět na gauči, mít zapnutou televizi a celý den nic nedělat. A když mají takhle nějaké vyžití, tak je pro ně jen dobře.“

Každý měsíc se navíc ve Středisku Zvonek koná větší akce, na kterou jsou zváni i příbuzní klientů a širší veřejnost. V září například bude slavnostní ukončení provozu pláže spojené se stavěním hradů z písku a v říjnu se uskuteční den otevřených dveří se zahradní slavností.

Spustit audio