Mezináboženský festival Stánek míru v Berouně přinese hudbu, tanec, výstavy, přednášky i duchovní program

19. září 2015

V předvečer židovského svátku Sukot se v Berouně uskuteční třetí ročník mezináboženského festivalu Stánek míru, který se zaměřuje na pokojné soužití různých etnik a náboženství Každoročně se ho zúčastňují křesťané, židé a Romové a letos na něj budou pozváni i muslimové. Festival začne příští neděli ve 13 hodin a bude probíhat na třech místech: v prostorách sboru Českobratrské církve evangelické, na katolické faře a v Muzeu berounské keramiky.

Izraelské tance, romská, křesťanská a židovská hudba, výstavy, přednášky, duchovní program i rozmanité jídlo – to vše bude součástí Stánku míru, který se uskuteční příští neděli v Berouně. Pořádá ho Společnost křesťanů a židů, jehož předsedkyně Zora Nováková říká:

„Tento festival vznikl před třemi roky jako jakási reakce na pochody nenávisti vůči Romům. A Stánek míru se jmenuje proto, že probíhá u příležitosti židovského svátku Sukot, který se slaví na podzim. A my jako Společnost křesťanů a židů jsme vytvořili tento festival, který by reflektoval určitou sociální situaci u nás.“

Nácvik izraelských tanců v rámci Stánku míru v Berouně

Stánek míru je vždy zahájen mezináboženským setkáním za mír, kde vystupují zástupci křesťanů a židů. Letos v souvislosti s uprchlickou krizí bude rozšířen i o zástupce muslimů.

„Toto mezináboženské setkání bude probíhat tak, že vždy zástupci každého náboženství přečtou určitý úsek ze svatých textů – z Tanachu (hebrejské Bible), z Nového zákona a letos i z Koránu, a pak budou následovat výklady těch textů.“

Po mezináboženském setkání bude následovat bohatý kulturní program.

„Budou vystupovat různé hudební skupiny, můžu jmenovat například židovskou orchestrální skupinu Šarbilach, z romských skupin vystoupí skupina Amare čhave, která bude tančit a zpívat, dále tam bude skupina Bro Kings, což je skupina, která se snaží rapovat a je to taková skupina mladých lidí. Ještě vystoupí skupina Comodo a Eva Kubíčková, která bude hrát a zpívat hindustánskou hudbu, jež bude ještě propojená se skladbami Johanna Sebastiana Bacha.“

Stánek míru v Berouně

Součástí Stánku míru bude i vzdělávací program.

„Tento rok je padesátileté výročí od vydání dvou významných dokumentů Druhým vatikánským koncilem – jde o pastorální konstituci Gaudium et Spes (Radost a naděje), která reflektuje velmi vážnou sociální situaci v tomto světě dnes, tedy tenkrát před padesáti lety, ale protože po padesáti letech se ta sociální situace nezměnila a spíš je možné vidět, že často to jde i k horšímu, tak bychom chtěli při této příležitosti pronést dvě přednášky na toto téma, jaký je vývoj přístupu církví a význam tohoto dokumentu. A ten druhý dokument se jmenuje Nostra Aetate a zabývá se vztahem katolické církve k ostatním náboženstvím a k dalším církvím protestantským.“

Druhou částí vzdělávacího programu bude panelová diskuze na téma Otevřít se uprchlíkům.

Výstava v rámci Stánku míru v Berouně

„Pozvání na ni přijala paní doktorka Eva Pavlíková z Centra pro studium migrace, potom Kateřina Weberová z liberální židovské komunity Bejt simcha a Markus Pape, německý novinář, který se hodně zabývá uprchlictvím.“

Tento bohatý program vyvrcholí v 18 hodin mezikulturní večeří.

„Kdo by se této večeře chtěl zúčastnit, tak má přinést něco typického pro jeho kulturní zázemí a společně bychom to potom u jednoho stolu snědli. A takovou tečkou za tímto celým programem bude vystoupení mladých evangelických básníků Magdalena Šípkové a Kolji Ivaskiho, kteří jsou velmi nadaní a už získali ocenění v soutěžích.“

Stánek míru v Berouně

Součástí Stánku míru bude také několik výstav a stánky s prodejem různých výrobků.

Spustit audio