Přespat v romantickém prostředí staré fary a navštívit církevní památky bude dostupnější

17. leden 2015

Římskokatolická církev se snaží jít s moderními trendy. Brněnské biskupství spustilo webovou aplikaci s názvem Církevní turistika. Má posloužit těm, kteří rádi cestují za duchovními památkami. Stačí pár kliků a moderní poutník tam může najít doporučenou stezku, termín bohoslužby v kostele i ubytování na místní faře.

František Svoboda: „My si vždycky vybereme s kamarády, se kterými jezdíme, konkrétní lokalitu, každý si projde mapu a řekne: ‚Tohle chci vidět‘. A pak to dáme dohromady, podíváme se, co je na trase, co vytváří nějaký dobrý denní plán, a co je odlehlé, to škrtneme.“

Líčí František Svoboda, jak plánuje své oblíbené výlety po českých památkách. Cestuje nízkonákladově.

Vladimír Záleský: „Vždy spíme na faře, to jsme dělali zatím přes církevní známé a kamarády, vždycky se to dařilo, to bylo raz dva. Když ne první, tak druhý pokus vyšel...“

Ne každý má známé mezi faráři a může je o nocleh požádat. Mnohé fary přitom ubytování nabízí. A genia loci duchovního místa nemusí ocenit zdaleka jenom věřící lidé. Potvrzuje to kněz Vladimír Záleský v souvislosti s nevyužívanou farou nedaleko Žďáru nad Sázavou.

Vladimír Záleský: „Každý rok tam jezdí jeden můj kamarád a vždycky, když potřebuje klid, píše třeba skriptum nebo skládá hudbu, protože dělá muzikoterapii, tak se zavře 14 dní na tu faru a tam je v tichu a tvoří. A vždycky říká: ‚To je promodlené místo!‘“

Lidé tak můžou přespat například v nově zrekonstruované barokní faře sv. Rozálie v jihomoravské vinařské vesničce Horní Věstonice. A podobných možností přibývá. Brněnské biskupství se proto rozhodlo spustit internetové stránky, které možnosti takzvané církevní turistiky představují na jednom místě.

Martina Jandlová: „Informace jsou na internetových stránkách členěny podle krajů – kde u každého kraje nebo té lokality může zájemce najít ubytování, zajímavosti z té oblasti a poutní místa, které jsou blízko a samozřejmě také poutní trasy.“

Popisuje projekt Martina Jandlová z brněnského biskupství.

Zatím je na webu celkem asi 300 objektů, další budou přibývat. A zdaleka se nebude jednat jen o možnosti ubytovat se v klášteře. Roste totiž všeobecný zájem o navštěvování míst spjatých s duchovnem.

Vladimír Záleský: „Poutě prožívají velkou obnovu, obnovují se staré poutní cesty v Evropě a mnoho lidí se vrací k tomu najít na tom poutním místě nějakou odpověď po něčem, co potřebují vědět, nebo si to nějak oprášit, poskládat si hierarchii hodnot, revidovat svoje kroky, svoje rozhodnutí... vyhledávají také klid a ticho, protože žijeme ve vypjaté době, kdy mnoho lidí žije na pokraji stresu.“

Milostna socha Madony z Mikulova ve stánku Církevní turistika na veletrhu Památky - Incheba v Praze

Potvrzuje Vladimír Záleský. Portál je zatím na začátku. Jeho tvůrci rozesílají přihlašovací údaje farnostem, aby si mohly samy průběžně aktualizovat zveřejněné informace. A podle Martiny Jandlové nebudou chybět ani další církve.

Martina Jandlová: „Ten projekt je určený pro všechny křesťanské církve zapojené v Ekumenické radě církví, a farnosti i sbory mohou tímto způsobem prezentovat své místo, historii a poselství.“

František Svoboda: „Tak jako máme už docela dobré stránky, kde jsou hrady a zámky, tak tohle je doplněk, který může tomuto směle konkurovat, ale i doplňovat to, co už je k dispozici pro milovníky památek.“

Usmívá se František Svoboda s tím, že na adresu www.cirkevnituristika.cz rozhodně při domlouvání příštího výletu s přáteli nahlédne.

autor: Martina Pelcová
Spustit audio