Příběh Židovského muzea ve Vídni

16. květen 2015

U příležitosti květnových oslav 70. výročí konce 2. světové války se teď vydáme do Židovského muzea ve Vídni, které je vůbec nejstarším židovským muzeem na světě. Jeho existenci však v roce 1938 ukončili nacisté a muzeum opět vzniklo až o 50 let později. Dnes je hojně navštěvovaným centrem setkávání lidí různých národností, kterým nabízí nejen poutavou stálou expozici a přechodné výstavy, ale i restauraci s židovskou kuchyní, programy pro školy a mnoho dalšího.

Židovské muzeum ve Vídni sídlí ve dvou budovách v centru města. Za jakých okolností vzniklo, popisuje jeho ředitelka Danielle Spera.

„Židovské muzeum ve Vídni je první židovské muzeum na světě, bylo založeno v roce 1895 vídeňskými Židy, kteří si v té době chtěli vytvořit místo k setkávání, kde se budou moci potkávat s lidmi podobných názorů i z řad ne-Židů. Musíme si uvědomit, že to tehdy byli umělci, vědci, lékaři, kteří se setkávali, aby vytvořili místo pro dialog, ale také proto, aby sbírali a vystavovali judaika. Tím to začalo a v průběhu desetiletí tak vznikla velmi hezká sbírka, která byla ale v roce 1938 zničena. Tehdy nacisté to muzeum zavřeli a všechny objekty zabavili.“

Židovské muzeum ve Vídni - 1. patro stálé expozice

Jednalo se o 7-8 tisíc sbírkových předmětů, jejichž válečný osud byl následující:

„Objekty víceméně zmizely v depozitářích různých vídeňských muzeí, ale zčásti byly také využity pro jednu antisemitskou výstavu, která probíhala v Přírodovědeckém muzeu. Tam byly některé z těchto předmětů vystaveny v antisemitském kontextu. Po válce se tyto objekty postupně zase objevily, ale dnes máme zpět jen polovinu z nich.“

Současný sbírkový fond popisuje ředitelka Židovského muzea ve Vídni takto:

„V současnosti máme 25 tisíc objektů, máme nejen sbírku prvního židovského muzea, respektive toho, co z ní zbylo, ale pečujeme také o sbírku Izraelitské náboženské obce (Israelitische Kultusgemeinde Wien), což jsou objekty, které se dochovaly z chrámů, které byly zničeny v roce 1938. Je to vlastně jen malý zbytek z toho, co tam tehdy bylo.“

Judaika z různých zemí Rakousko-Uherské monarchie a z Izraele ve 3. patře stálé expozice Židovského muzea ve Vídni

Ve sbírce jsou například vidět kovové ozdoby na Tóru, které byly částečně roztaveny při požáru synagog během listopadových pogromů roku 1938. A dále Danielle Spera popisuje nejvýznamnější poválečnou část sbírek.

„Pak máme velmi významnou část sbírek, která pochází od sběratele Bergera. Max Berger byli přeživší šoa (holocaustu), který pocházel z Haliče a po válce přišel do Vídně. Ztratil celou svou rodinu, ale usadil se tady ve Vídni a velmi záhy začal sbírat židovské předměty – judaica. To znamená, že chodil do bazarů a kupoval je. Za prvé chtěl zabránit tomu, aby se tyto předměty dostaly do cizích rukou, které by je mohly zneužít k nějakým nekalým účelům. A za druhé chtěl vybudovat sbírku jako vzpomínku na své zavražděné příbuzné. To je velmi významná část naší sbírky, jedná se o naprosto specifické předměty, které pocházejí z oblasti Rakousko-Uherské monarchie – to je těžiště té sbírky. Jsme rádi, že tuto sbírku dnes máme v Židovském muzeu. Dostali jsme i části jiných sbírek a samozřejmě také stále nakupujeme sbírkové předměty.“

Přízemí Židovského muzea ve Vídni

A to není zdaleka všechno, jak říká ředitelka muzea Danielle Spera.

„Asi je ještě potřeba dodat, že mám poměrně velkou knihovnu, která čítá téměř 50 tisíc svazků, takže i to patří k našim sbírkám.“

A ještě jedno je potřeba dodat – totiž to, že 2. světová válka existenci Židovského muzea ve Vídni na dlouho zmařila a muzeum bylo znovu založeno až v roce 1988. To je však téma na další vyprávění.

Spustit audio