5. srpna  2007  rubrika: Prameny a proudy

Metoděj Habáň v Chlumu sv. Maří

Poutní kostel Chlum Svaté Maří - Foto:  www.volny.cz/chlum-sv-mari/

Poutní kostel Chlum Svaté MaříFoto:  www.volny.cz/chlum-sv-mari/

Pevná místa vratkých dějin 6: Chlum svaté Maří přejmenoval komunistický režim na Chlum nad Ohří. Z městečka s patnácti sty obyvateli se stala ves, kde dnes trvale žije jen několik desítek lidí. Náměstí ožije o poutích, kdy do areálu s kaplí Milostné Matky Boží míří poutníci hlavně ze Saska a Bavorska. Význam i historii poutního místa, které spravuje Rytířský řád křížovníků s červenou hvězdou, si připomeneme v 6. dílu rozhlasového cyklu "Pevná místa vratkých dějin".

Chlum svaté Maří v západních Čechách býval slavným poutním místem, dokud ho od poutníků - a také od rodáků - neoddělila železná opona a dokud církve nezačal deptat totalitní režim. Do vylidněného městečka byli duchovní správci posíláni jako do izolace. Tak se tu během let vystřídali významní křesťanští myslitelé jako Metoděj Habáň, Jaroslav Vinklárek a Dominik Duka. O obnovu poutního místa a kláštera dnes usilují křižovníci s červenou hvězdou. 

Chlum svaté Maří v rámci cyklu Pevná místa vratkých dějin představují průvodkyně a kostelnice Marie Seilerová, velmistr Jiří Kopejsko, redaktorka Alena Zemančíková a autor pořadu Ondřej Vaculík. Režii měla Irena Hýsková, která s Milanem Bouškou účinkovala v Loupežnících na Chlumu. 

 

Metoděj Habáň v Chlumu sv. Maří. 6. díl cyklu Pevná místa vratkých dějin

Vložit na svůj web

Pořad: Prameny a proudy  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: neděle 16:00  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas