10. dubna  2006  rubrika: Ranní úvaha

Obchody s virtuální vodou

Vodopády Jedlové (Jizerské hory) - Foto: Jana Šustová

Vodopády Jedlové (Jizerské hory)Foto: Jana Šustová

Kdysi se říkalo, že první televizor na světě vymyslel ruský mužik Televizorov, když poprvé přenesl obraz z místnosti do místnosti. V klimatologii a vědách o životním prostředí se často používá anglické slovo "teleconnection" - dálkový přenos. Příkladem takového sice sporného, ale zajímavého přenosu byly až do počátku 90. let české oxidy síry, které prokazatelně ovlivňovaly kvalitu vody ve skandinávských jezerech. A dokonce se uvažovalo o tom, že by mohly mít vliv i na sílu indického monzunu.

Jiný důležitý příklad dálkového přesunu představují větrné bouře a tornáda. Nejedná se jenom o škody, které působí. Ale silná bouře rozhodí ve střední Evropě i semena, která pochází třeba z jihu Itálie. To má pak vliv na šíření lesa. Ten normálně postupuje velice pomalu. Strom musí dorůst určité velikosti a shodit o kousek dál semena. Někdy semena pomohou přenést veverky, jindy ptáci. Ale pokud třeba tornádo zaseje lesní ostrůvek o stovky kilometrů dál, někde v oteplující se tundře, zarůstá kontinent mnohem rychleji. 

Dálkové spojení je nejenom věcí přírody, ale taky zahraničního obchodu. Nikdy v historii lidstva nebylo tak laciné převést obrovské náklady z jednoho kontinentu na druhý. Některé dopady jsou až iracionální - jehněčí z Nového Zélandu je u nás lacinější než to ze Slovenska a jablka je možné dovážet třeba až z Argentiny. Za tím, že si svět vyměňuje velké objemy zboží, se ale skrývá spotřeba energie, množství odpadu a také vody. Jen uvažte - na výrobu jednoho kilogramu obilí potřebujeme asi 1 až 2 kubíky vody. Jeden kilogram sýru nás přijde na 5 kubíků vody. A na kilo hovězího spotřebujeme dokonce 16 kubíků! 

Když Amerika vyváží obilí nebo Argentina exportuje hovězí, skrytě vlastně přemísťují virtuální vodu. Z dlouhodobého hlediska se nejspíš jedná o špatný obchod. Zásoby podzemní vody nejsou nevyčerpatelné a pomalu - rok po roce - se zmenšují. 

Posledních deset let patří mezi klimaticky nejvíc anomální roky několika posledních staletí. Srovnáme-li úbytky či nárůsty srážek na všech osídlených kontinentech s dlouhodobým průměrem, pak množství vody, které příroda přidala či sebrala lidem, zhruba odpovídá zahraničnímu obchodu s virtuální vodou. Situace však není tak zlá, jak na první pohled vypadá - velké množství virtuální vody směřuje v podobě potravinové pomoci do subsaharské Afriky, kde poněkud vyrovnává suché roky. Na druhou stranu zemědělské oblasti Spojených států, které do značné míry závisí na podzemní vodě, vyvážejí s vidinou krátkodobého zisku víc virtuální vody, než si mohou dlouhodobě dovolit. 

Případ virtuální vody klade jednu důležitou otázku: jaké všechny virtuální veličiny se vlastně skrývají za mezinárodním obchodem? Dětská práce, zaměstnanost a sociální smír nebo naopak vykořisťování chudých Číňanů ve vnitrozemí? Dovážím lidské štěstí anebo neštěstí? Ničím cizí zemi nebo jí pomáhám? 

Slušné či své pověsti dbalé zahraniční firmy si pomalu a váhavě dávají vypracovat ekologické a sociální audity svých výrobků, aby měly představu, co vlastně způsobují. Mytický Televizorov to měl jednodušší, přenášel obraz na krátkou vzdálenost a věděl, že nakonec v původní místnosti bude o ozdobu méně a v druhé o obraz více. Nejspíš nejsme ani nijak zvlášť necitelní, ani krutí, jen se někde v České Lípě při koupi vietnamských cviček těžko odhaduje, jaký má tento čin dopad ve vesnici na předměstí Hanoje. Lhostejnost je nakonec jen funkcí vzdálenosti. 

Autor:  Václav Cílek
Pořad: Ranní úvaha  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: všední dny 6:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 24.3.2017 6:50     Audio  rubrika: Ranní úvaha

  O životě květů

  Na stole máme květiny. Jsou rozesmáté, dali jsme je do džbánu na vodu. Když jsem je kupoval, byl obchod plný lidí. Stála tam dlouhá fronta, což se stává jenom na svátky. Tak trpělivě čekám, až na mě přijde řada, a pak...

   
 • 24.3.2017 6:50     Audio  rubrika: Ranní úvaha

  O životě květů

  Na stole máme květiny. Jsou rozesmáté, dali jsme je do džbánu na vodu. Když jsem je kupoval, byl obchod plný lidí. Stála tam dlouhá fronta, což se stává jenom na svátky. Tak trpělivě čekám, až na mě přijde řada, a pak...

   
 • 23.3.2017 6:50     Audio  rubrika: Ranní úvaha

  O příšerách z vesmíru

  Tak jsem se po dlouhém čase začetl do internetových diskusí. Vlastně to nejsou žádné diskuse. Začetl jsem se prostě do toho, co se objevuje pod články na internetu. Vedla mě k tomu skutečnost, že byl po čtrnácti měsících...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace