29. června  2017 v 06:50  rubrika: Ranní úvaha

Posvátnost bez klenby

Panenský Týnec - Foto: Ladislav Bába

Panenský TýnecFoto: Ladislav Bába

Člověk se vztahuje k místům, kde prožil dětství, ke krajině svého rodu, k domovu, k místům, kde má pocit bezpečí, ale i něčeho, co ho přesahuje, něčeho posvátného. Posvátná místa byla pro člověka tisíce let čímsi nesmírně důležitým, čímsi, co ho spojovalo s vyššími světy, co dávalo jeho životu vyšší smysl. Právě toto spojení bylo do nedávna pro lidskou existenci tím nejdůležitějším.

Dnes sice na tento základní vertikální vztah zapomínáme, ale stále více lidí se vydává na pouť do Compostely, k Božímu kameni u Strakonic, k menhiru v Klobukách či ke studánce svaté Zdislavy u Jablonného. Snad někteří lidé opět vyšli hledat střed svého duchovního světa, bod, ve kterém můžeme vztyčit svou vlastní vertikální osu. Svůj duchovní domov, s jeho jistotami. 

Chrám v Panenském Týnci - Foto: Stanislava Brádlová

Chrám v Panenském TýnciFoto: Stanislava Brádlová

Moc pěkně to vyjádřila filozofka Anna Hogenová: „Domov je ‚ohňový střed světa‘ a v tomhle středu je člověk u sebe samého. Jestli má v dnešním světě něco smysl, tak je to domov, a to je v zeleném myšlení obsaženo jako základ. A domov, to je také naše planeta, Velká matka, Gaia. Proto má člověk být, jak říká Heidegger, pastýřem bytí. A být pastýřem bytí znamená vědět o posvátném“. Dalo by se dodat, že domov bez duchovního rozměru je jen místem, které opakovaně vyplňujeme do předepsaných kolonek formulářů. 

K posvátným místům můžeme putovat, můžeme si je objevit, jejich posvátnost si můžeme dokonce stanovit sami. Individuální mytologie se netýká jen teorie postmoderního umění, i když i ta má mnoho s tradiční posvátností společného. 

Panenský Týnec - Foto: Veronika Dašková

Panenský TýnecFoto: Veronika Dašková

Takové posvátné místo, v poslední době často navštěvované, najdeme v Panenském Týnci. Nedostavěný gotický chrám nedaleko Slaného neláká jen obdivovatele architektury či milovníky historie, ale přicházejí sem úplně jiní lidé. Do chrámové lodi nahoře otevřené do oblohy proudí ti, kteří chtějí posílit zdejší energií, protože jsou přesvědčeni, že na jednom místě tu proudí ze země síla, která posiluje obranyschopnost organismu. Konají se zde také svatby, najdete tu lidi ve složité meditační poloze, těhotné ženy, které v důvěře strnuly pod vysokými zdmi, uprostřed nichž se nachází vyhlášená pozitivní zóna. 

Na místě středověkého kostela mohla být keltská svatyně, jejich přítomnost je tu archeologicky dokázána, byl tu významný ženský klášter, uvažuje se i o ukrytém hrobě sv. Anežky české. Ale nemusíme si vybírat, odkud síla plyne. Stačí usednout v klidu, pokud možno do středu stavby, a nechat ubíhat myšlenky, kam se jim zlíbí. Meditovat nebo se modlit. Prostě se tu zastavit a chápat toto silné místo jako svůj duchovní cíl. Jeden z mnoha na naší cestě. 

Autor:  Václav Vokolek
Pořad: Ranní úvaha  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: všední dny 6:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 4. srpna  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Ranní úvaha

  O historické chvíli

  Zdál se mi tuhle zvláštní sen. Starověký Seneca v něm zaléval zahradu. A ne jen tak nějakou. Byla to moje zahrada. Hodně mě to překvapilo, protože patřím k obdivovatelům Senecovým. Byl to podle mě vynikající myslitel,...

   
 • 30. července  2017 v 06:50       rubrika: Ranní úvaha

  Fantastický cestopis

  Osud tomu chtěl, že jsem nikdy v životě nebyl v Brně. No dobře, párkrát jsem se sice v Brně na skok ocitl, ale žádný skutečný pobyt to nebyl. Vlastně jsem o tom místě nic nevěděl. O existenci Brna jsem tedy věděl a...

   
 • 13. července  2017 v 06:50       rubrika: Ranní úvaha

  O lodi a krasohledu

  Kdybych se mohl zázračně vrátit do dětství, rád bych se na chvíli ocitl na půdě našeho starého domu. V ruce bych držel zašlý krasohled, neboli kaleidoskop, přikládal bych si ho k oku a zkoumal pestré obrazce. Ta věcička...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas