2. července  2007  rubrika: Ranní úvaha

S českými patrony po mostě hradu Valdštejna

Most hradu Valdštejna - Foto: Jana Šustová

Most hradu ValdštejnaFoto: Jana Šustová

Rád bych vás pozval k několika setkáním s našimi českými patrony - významnými osobnostmi našich náboženských a kulturních dějin.

Vzpomněl jsem si na krásné prostředí mého rodného Českého ráje a především na hrad Valdštejn. Tento nejstarší hrad na Turnovsku a kolébka známého šlechtického rodu se totiž v 18. století stal významným poutním místem, zasvěceným svatému Janu Nepomuckému, a ohniskem úcty našich národních světců. 


Kratší most na hradě Valdštejn - Foto: Jana Šustová

Kratší most na hradě ValdštejnFoto: Jana Šustová

Vedle poutního kostelíka tu v oné době nechala hraběnka Marie Markéta Valdštejnová, rozená hraběnka Černínová z Chudenic, postavit také dva kamenné mosty, jež byly po vzoru pražského mostu Karlova ozdobeny plastikami z kosmonoské dílny pokračovatelů slavného Matyáše Bernarda Brauna, sochařů Jelínků. Na kratší z obou mostů byly původně postaveny čtyři sochy. Dodnes tu stojí svatá Otilie se svatou Markétou, zatímco svatí Florián a Vavřinec našli v 19. století své nové místo před zámkem na Hrubé Skále. 


Most hradu Valdštejna - Foto: Jana Šustová

Most hradu ValdštejnaFoto: Jana Šustová

Druhý, delší most, vedoucí k hlavní vstupní bráně, je pak ozdoben sochami osmi patronů a ochránců naší české země. A právě tento most bude místem našich zastavení. Budeme po něm postupovat směrem od brány ven, stejně jako každé ráno směřujeme z bran svých domovů za vzděláním, za prací a za setkáváním s lidmi. V této souvislosti mi připadá krásným a jaksi symbolickým i samotný most, po němž budeme v duchu putovat. Most, který spojuje dva břehy, jako by naznačoval náš vztah s okolním světem a se všemi, s nimiž se na svých cestách setkáváme. 

Originální sochy z mostu hradu Valdštejna jsou v hradním kostele - Foto: Jana Šustová

Originální sochy z mostu hradu Valdštejna jsou v hradním kosteleFoto: Jana Šustová

Už nyní, když na něj vstupujeme, stejně jako do tohoto nového dne, můžeme poprosit za to, abychom všem, které dnes potkáme, mohli přinést radost a pokoj. A tuto naši prosbu, onen dobrý úmysl, abychom dnes nikoho nezarmoutili, ba naopak abychom byli posly radosti a dobroty, chceme svěřit i přímluvě a ochraně našich českých patronů - těch, kdo jsou z našich rodů a kdo kráčeli touže zemí, po níž dnes jdeme my. 


Pohled na zástup našich národních světců je velikým povzbuzením ke šlechetnosti ducha. Známý barokní jezuitský učenec, historik a spisovatel Bohuslav Balbín píše, že šlechetnost je jakýmsi stálým projevováním ctností, k němuž vede a vybízí také vznešený příklad předků. Kéž bychom v našem národním duchovním dědictví dokázali stále více objevovat nejen jeho někdejší minulou krásu, ale také živou inspiraci pro naši přítomnost. 

 

S českými patrony po mostě hradu Valdštejna

Vložit na svůj web

Autor:  Jan Nepomuk Jiřiště
Pořad: Ranní úvaha  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: všední dny 6:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 4. srpna  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Ranní úvaha

  O historické chvíli

  Zdál se mi tuhle zvláštní sen. Starověký Seneca v něm zaléval zahradu. A ne jen tak nějakou. Byla to moje zahrada. Hodně mě to překvapilo, protože patřím k obdivovatelům Senecovým. Byl to podle mě vynikající myslitel,...

   
 • 30. července  2017 v 06:50       rubrika: Ranní úvaha

  Fantastický cestopis

  Osud tomu chtěl, že jsem nikdy v životě nebyl v Brně. No dobře, párkrát jsem se sice v Brně na skok ocitl, ale žádný skutečný pobyt to nebyl. Vlastně jsem o tom místě nic nevěděl. O existenci Brna jsem tedy věděl a...

   
 • 13. července  2017 v 06:50       rubrika: Ranní úvaha

  O lodi a krasohledu

  Kdybych se mohl zázračně vrátit do dětství, rád bych se na chvíli ocitl na půdě našeho starého domu. V ruce bych držel zašlý krasohled, neboli kaleidoskop, přikládal bych si ho k oku a zkoumal pestré obrazce. Ta věcička...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas