10. února  2007  rubrika: Rock'n'roll

Irský zpěvák Van Morrison

Van Morrison: Astral Weeks

Van Morrison: Astral Weeks

Irský zpěvák Van Morrison byl vždy nadšeně přijímán mezi hippies. Jeho album Astral Weeks z roku 1968, obecně uznávané jako jedna z nejvýznamnějších nahrávek v historii rokenrolu, bylo pro hippies naprosto zásadní. Hippies na Morrisonovi přitahovala jeho otevřenost mystickým zážitkům a naděje, že se dá začít znovu. Morrison jako typický člověk na okraji hledá odpověď na to, proč se cítí tak nepatřičně v tomto světě a jaký svět se mu otevírá na druhé straně.

Jeho hledání ho vedlo ke studiu buddhismu, křesťanství i hinduismu. Tato náboženství ho zajímají proto, aby - jak sám říká - věděl, kam zařadit své zkušenosti. Cítí jisté povolání, cosi v jeho nitru ho vede, aby jednal určitým způsobem, aniž by věděl proč. Snaží se potom vytvářet hudbu, která by vystihovala pocit vytržení. Jeho písně jsou zasazeny do viditelného světa, a přesto často zanechávají pocit, že odkazují ke stejně skutečnému světu, skrytému za ním. 

Van Morrison: Saint Dominic's Preview

Van Morrison: Saint Dominic's Preview

Dlouholetým motorem Morrisonovy tvorby byla snaha strhnout závoj, který odděluje tento svět od jakéhosi hlubšího, dosud nespatřeného tajemství. Už jako dítě zažíval zpěván mystické okamžiky, pocity údivu, o kterých vypráví například v písni Madame George. Jde po Cypress Avenue jako každý jiný obyvatel Belfastu a najedou je u vytržení. Dívá se na kolemjdoucí dívky, jak kráčejí v letním šatu a anděl představivosti mu otvírá oči. 

Zařadit Van Morrissona do hnutí Nového věku by znamenalo umenšit jeho talent. Je zřejmé, že je to umělec nadaný velkou citlivostí. Na otázku, jaký účinek by jeho hudba měla mít, odpovídá: "Nejlepší by bylo, kdyby to byl stav meditace a extáze, a zároveň stav, který lidi povede k přemýšlení. Něco podobného jako jsem zažil v dětství při poslechu nahrávek Mahalie Jacksonové." 

Když se ho později ptali, kam by sám sebe zařadil, odpověděl, že se cítí jako křesťanský mystik. Protože není ani buddhista ani hinduista, vyrostl v křesťanském prostředí, v křesťanské zemi, a to z něj dělá křesťana. Dalo by se říct, že se na tuto cestu vydal už skladbou Astral Weeks. Je to působivá píseň o vykoupení. Prochází v ní od zasněné krajiny v Leadbelly, ocelových loukotí, postranních uliček a bot z červené kůže až k touze po vysvobození z tohoto světa, ve kterém se cítí jako cizinec. Jeho pravý domov je vysoko v jiné zemi, tak vzdálené. Touží být nahoře v nebesích, v jiné době na jiném místě. 

 

Irský zpěvák Van Morrison

Vložit na svůj web

Autor:  Karel Vepřek

Nové články v rubrice

 • 30. června  2007     Audio  rubrika: Rock'n'roll

  Hudba a duchovní život

  Jen málokdo pochybuje o tom, že posledních 20 let sledujeme duchovní probuzení lidstva - od zájmu o náboženské zážitky přes knihy o setkání s anděly až k mystice nové fyziky. Rokenrol tyto změny předjímal už v 60....

   
 • 23. června  2007     Audio  rubrika: Rock'n'roll

  Počátky a duchovní pozadí techna

  Techno je taneční kultura vyznačující se zájmem o šamanismus a hudba, která dokáže navodit změněné stavy vědomí. Také směsice radikálních politických názorů a filozofie New Age. Techno se objevilo v polovině 80. let...

   
 • 16. června  2007     Audio  rubrika: Rock'n'roll

  Černošský křesťanský rap

  Proč neexistuje něco jako gospelový rap? Církev má přece v černošské komunitě hluboké kořeny a v šedesátých letech během hnutí za občanská práva to byl právě černošský gospel, který odrážel naděje lidí sdílejících sen...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas