19. listopadu  2017 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Festival židovské kultury Cimes

Obchod na korze, divadelní představení - Foto:  DIVADLO X10, Praha

Obchod na korze, divadelní představeníFoto:  DIVADLO X10, Praha

Zemřela významná novinářka a překladatelka Ruth Bondyová. V rámci teplického festivalu židovské kultury Cimes se diskutovalo i o židovské tematice v českém filmu. Už půl století uplyne od přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která měla vést k ukončení blízkovýchodního konfliktu.

V úterý zemřela v Ramat Ganu Ruth Bondyová, izraelská novinářka, spisovatelka a překladatelka – a také pražská rodačka. Bylo jí 94 let. Za jejím životem a dílem se ohlíží Jan Fingerland. 

Ruth Bondyová v roce 2007 - Foto:  redakce Post Bellum

Ruth Bondyová v roce 2007Foto:  redakce Post Bellum

Sedmý ročník festivalu židovské kultury Cimes, který právě probíhá v Teplicích, je za svou polovinou. Návštěvníci už měli možnost shlédnout představení Obchod na korze a film na Konci světa doleva, poslechnout si přednášku o židovských osobnostech Teplicka, ochutnat izraelskou kuchyni ... V úterý byla na programu přednáška o židovské tematice v českém filmu. A tam se byla podívat i naše spolupracovnice Veronika Kindlová. 

Ve středu uplyne 50 let od přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která měla vést k ukončení blízkovýchodního konfliktu. Dodnes se tak nestalo. Téma úvahy Leo Pavláta. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 24. června  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Festival POLIN

  V Polné na Jihlavsku slavili 70. výročí vzniku státu Izrael festivalem židovské kultury. Víte, že je v Izraeli Masarykův les? Hrozila židovskému státu občanská válka hned po jeho zrodu? A představíme také židovské lékárníky,...

   
 • 17. června  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Co je progresivní judaismus?

  Konference Evropské unie pro progresivní judaismus. Hospodářská spolupráce mezi Izraelem a Českou republikou. V Jeruzalémské synagoze v Praze probíhá výstava Uloupené umění.

   
 • 10. června  2018 v 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Spravedlivý mezi národy - Zdeněk Urbánek

  Toto úterý 12. června uplyne 10 let od úmrtí Zdeňka Urbánka. Překladatele, publicisty a statečného člověka.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas