27. ledna  2019 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

74 let od osvobození Osvětimi a on-line kurzy judaismu

Koncentrační tábor Osvětim - Foto: Post Bellum

Koncentrační tábor OsvětimFoto: Post Bellum

Na dnešek připadá Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti. Hebrejštinu a judaismus můžete studovat na Laurerových školách i z pohodlí domova. A také si řekneme, jak by mohl vypadat Terezín v roce 2030.
 

Lauderovy školy v Praze nabízejí on-line kurzy židovských studií a hebrejštiny. Jsou určeny pro dospělé, kteří nemohou docházet do běžných kurzů mimo domov. Proč je důležité vzdělávat i rodiče žáků? To zjišťovala Terezie Jirásková od koordinátorky e-školy Terezy Gafny Váňové. 

Před 74 lety byl osvobozen vyhlazovací tábor Osvětim. V České republice si toto výročí připomínáme jako Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti. O významném dni bude mluvit Leo Pavlát. 

Pevnost Terezín - Foto: Gabriela Hauptvogelová

Pevnost TerezínFoto: Gabriela Hauptvogelová

Jedním z míst, které je na českém území spojené s holocaustem, je Terezín. Památník Terezín ročně navštíví přes dvě stě tisíc lidí, kteří si však většinou prohlédnou pouze Malou pevnost, a pominou zajímavé objekty ve zbývající části města. Proto se studenti Fakulty architektury na ČVUT na podzim začali zabývat plánováním toho, jak by mohl Terezín vypadat v roce 2030 a jak by bylo možné lépe využít i prostory Hlavní pevnosti. Na veřejné prezentaci studentských prací natáčela Jana Šustová. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas