13. února  2011 v 19:15  rubrika: Šalom alejchem

Před devadesáti lety se narodil spisovatel Ladislav Grosman

Pocházel ze Slovenska, ale jeho jméno bylo dobře známé i v Čechách: Ladislav Grosman, autor novely, na jejíž motivy vznikl v roce 1965 film Jána Kadára a Elmara Klose „Obchod na korze“, oceněný o rok později americkým Oscarem. Počátkem tohoto měsíce uplynulo od narození Ladislava Grosmana 90 let. Jeho osobnost si přiblížíme v následujícím medailonku.

Ladislav Grosman se narodil 4. února 1921 v Humenném. Nacistické protižidovské zákony mu znemožnily studovat, a tak po roce 1938 pracoval jako cihlářský dělník. Později byl internován v pracovním táboře, ale podařilo se mu uprchnout a v roce 1944 se zapojil do Slovenského národního povstání. Po válce vystudoval Vysokou školu politickou a sociální a na Vysoké škole pedagogické v Praze i psychologii. Svůj život však spojil s literaturou a filmem. Pracoval jako nakladatelský redaktor a současně se věnoval vlastní tvorbě beletristické a scénáristické.  

Ladislav Grosman publikoval od poloviny 50. let slovensky, pak převážně česky. Literárně se stal známým v 60. letech, kdy vydal povídku „Past“, předobraz později proslavené novely „Obchod na korze“. Kromě tohoto svého nejznámějšího díla, přeloženého do mnoha jazyků, vydal i knihu „Nevěsta“ a rovněž prózu „Hlavou proti zdi“. Ta však již vyšla v Curychu, protože Ladislav Grosman po okupaci Československa v roce 1968 emigroval do Izraele.  

Na univerzitě Bar Ilan v Tel Avivu přednášel slovanské literatury, v Tel Avivu také 18. listopadu 1981 ve svých 60 letech zemřel. Až posmrtně vyšlo jeho nejrozsáhlejší dílo, román „Z pekla štěstí“, zachycující příběh židovského chlapce prchajícího za války ze Slovenského státu do Maďarska. 

Autor:  Tomáš Pěkný

Nové články v rubrice

 • 11. listopadu  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Probudit lvy

  Dnes vás pozveme na teplický festival Cimes, představíme novou knihu současné izraelské spisovatelky Ajelet Gundar-Gošenové Probudit lvy a uslyšíte také o židovském lékaři s českými kořeny, který se roku 1870 stal osobním...

   
 • 4. listopadu  2018 v 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Osmdesát let od říšského pogromu

  Noc z 9. na 10. listopadu 1938 provází v dějinách označení říšský pogrom. Při protižidovském násilí v Německu, v obsazeném Rakousku a okupovaném českém pohraničí bylo zavražděno 91 osob.

   
 • 4.11.2018 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  O čem se nemluví

  Nová kniha americké novinářky a spisovatelky Helen Epstein. Osmdesát let od říšského pogromu známého pod názvem Křišťálová noc. Dolní Beřkovice a židovská minulost obce.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas