2. září  2007  rubrika: Šalom alejchem

Česko-židovský badatel David Flusser

David Flusser byl profesorem náboženských dějin, stál i u zrodu Izraelské akademie věd. Studoval židovské dějiny i rané křesťanství se zvláštním ohledem na Nový zákon. Patnáctého září by se dožil 90 let.

David Flusser se narodil roku 1917 ve Vídni, v židovské rodině, která pocházela z Příbrami. Na Karlově univerzitě vystudoval filologii a ve studiích pokračoval v někdejší britské mandátní Palestině, kde se kromě klasické filologie věnoval židovským a všeobecným dějinám. Z Československa však musel odejít nejen kvůli nacistům, ale po válce i kvůli komunistům, když mu hrozilo obvinění v politických procesech s Rudolfem Slánským. Útočiště našel tentokrát již ve svobodném Izraeli. 

Od roku 1962 byl profesorem náboženských dějin na Hebrejské univerzitě, stál i u zrodu Izraelské akademie věd. David Flusser svůj vědecký zájem soustředil na židovské dějiny a myšlení na přelomu občanského letopočtu. Studoval tak též rané křesťanství se zvláštním ohledem na Nový zákon, judaismus období Druhého chrámu a problematiku svitků od Mrtvého moře. 

David Flusser se stal za svého působení na Hebrejské universitě v Jeruzalémě celosvětově uznávaným odborníkem ve svém oboru. Je autorem mnoha významných odborných statí a knih v řadě světových jazyků, obdržel řadu cen včetně prestižní Izraelské státní ceny za literaturu v roce 1980. Některé jeho knihy byly přeloženy též do češtiny - mimo jiné studie "Ježíš" a "Esejské dobrodružství". David Flusser zemřel v den svých narozenin před 7 lety - 15. září roku 2000. 

Autor:  Leo Pavlát
Pořad: Šalom alejchem (lichý týden)  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: sudá neděle 20:04  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 14. října  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Jak vypadal židovský Prostějov?

  Penzion Charlese Jordana slouží v Praze židovským seniorům a slaví čtvrt století od svého vzniku. V prostějovském Špalíčku vystavují papírový model zdejších židovských uliček. A vzpomeneme také na písničkáře a disidenta...

   
 • 7.10.2018 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Co Tóra učí o dobru a zlu

  Včera v synagogách začal nový cyklus čtení Tóry – biblických Pěti knih Mojžíšových. A hned na počátku můžeme číst o hříchu prvních lidí.

   
 • 7.10.2018 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Festival KOLNOA

  Festival izraelského filmu KOLNOA. Nový cyklus čtení Tóry. Jak reagovali na Mnichovskou dohodu Židé v tehdejší britské mandátní Palestině?

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas