2. září  2007  rubrika: Šalom alejchem

Česko-židovský badatel David Flusser

David Flusser byl profesorem náboženských dějin, stál i u zrodu Izraelské akademie věd. Studoval židovské dějiny i rané křesťanství se zvláštním ohledem na Nový zákon. Patnáctého září by se dožil 90 let.

David Flusser se narodil roku 1917 ve Vídni, v židovské rodině, která pocházela z Příbrami. Na Karlově univerzitě vystudoval filologii a ve studiích pokračoval v někdejší britské mandátní Palestině, kde se kromě klasické filologie věnoval židovským a všeobecným dějinám. Z Československa však musel odejít nejen kvůli nacistům, ale po válce i kvůli komunistům, když mu hrozilo obvinění v politických procesech s Rudolfem Slánským. Útočiště našel tentokrát již ve svobodném Izraeli. 

Od roku 1962 byl profesorem náboženských dějin na Hebrejské univerzitě, stál i u zrodu Izraelské akademie věd. David Flusser svůj vědecký zájem soustředil na židovské dějiny a myšlení na přelomu občanského letopočtu. Studoval tak též rané křesťanství se zvláštním ohledem na Nový zákon, judaismus období Druhého chrámu a problematiku svitků od Mrtvého moře. 

David Flusser se stal za svého působení na Hebrejské universitě v Jeruzalémě celosvětově uznávaným odborníkem ve svém oboru. Je autorem mnoha významných odborných statí a knih v řadě světových jazyků, obdržel řadu cen včetně prestižní Izraelské státní ceny za literaturu v roce 1980. Některé jeho knihy byly přeloženy též do češtiny - mimo jiné studie "Ježíš" a "Esejské dobrodružství". David Flusser zemřel v den svých narozenin před 7 lety - 15. září roku 2000. 

Autor:  Leo Pavlát
Pořad: Šalom alejchem (lichý týden)  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: sudá neděle 20:04  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 12. srpna  2018     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Svatba bez klezmeru je horší než pohřeb bez slz

  Ve městech kde tvořili židé většinu obyvatelstva, byl klezmer velmi důležitou součástí života. Říkalo se prý, že svatba bez klazmeru je horší než pohřeb bez slz. Taneční melodie se hrávaly na svatbách, zásnubách, zábavách...

   
 • 5. srpna  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Jaký byl festival v Třebíči?

  Ohlédneme se za festivalem židovské kultury v Třebíči. V Izraeli se debatuje o tom, jak definovat identitu židovského státu. Putování za židovskými památkami zamíří do Boskovic. moderuje Tomáš Töpfer.

   
 • 29. 7. 2018     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Proběhl 18. ročník festivalu Ha Makom

  V Holešově vyvrcholil osmnáctý ročník festivalu Ha Makom, který prostřednictvím programu složeného z přednášek, koncertů i výletů připomíná místní židovskou historii. Letos se organizátoři zaměřili především na kulatá...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas