26. května  2019 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Charitativní běh Maccabi Fun Run, izraelsko-íránské vztahy a archeologické objevy v Izraeli

Maccabi Fun Run 2019 - Foto:  European Maccabi Confederation

Maccabi Fun Run 2019Foto:  European Maccabi Confederation

Blíží se druhý ročník charitativního běhu Maccabi Fun Run. Nahlédneme do komplikovaných vztahů mezi Íránem a Izraelem - proč jsou dnes v pozici nepřátel? Význam nových objevů z vykopávek ve středním Izraeli.

Příznivci běhu se příští neděli mohou těšit na zajímavou sportovní událost, která má zároveň výrazný charitativní rozměr. Je to běh Maccabi Fun Run na pražské Folimance. Jeho druhým ročníkem Praha zakládá tradici, kterou se přidává k pětadvaceti dalším městům ve světě. Smyslem akce kromě charity je zábavnou sportovní formou sjednocovat členy a přátele židovské komunity. Více v příspěvku Jany Šustové. 

Vlajka státu Izrael - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Vlajka státu IzraelFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Židovsko-perské vztahy jsou dlouhé a bohaté, v minulosti byly státy Írán a Izrael spojenci, nyní se Íránská republika považuje za nepřítele Izraele. Proč tomu tak je a jak se jejich vztahy mohou dál vyvíjet? O izraelsko-íránských vztazích se tento týden mluvilo během akce nazvané „Diskuze v Maislovce". Natáčela tam Terezie Jirásková. 

Izraelští archeologové nedávno ohlásili objev, který může změnit pohled na počátky židovského státu před tisíci lety. O významu vykopávek ve středním Izraeli bude hovořit Jan Fingerland. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas