10. března  2019 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Dáma české kultury E. Bezdíčková, výstava J. Róny a vzpomínky D. Yaloma

Mene Tekel - Foto: Mene  Tekel

Mene TekelFoto: Mene Tekel

Vydáme se za Erikou Bezdíčkovou, jednou z dam české kultury. Nová výstava malíře, sochaře a ilustrátora Jaroslava Róny. Představíme amerického psychoterapeuta Irvina Davida Yaloma.

Mezi osobnosti, které každoročně u příležitosti festivalu Mene Tekel oceňuje Ministerstvo kultury, se letos dostala také pamětnice holokaustu Erika Bezdíčková. Rodačce ze slovenské Žiliny bylo třináct let, když ji na rampě v Birkenau při selekci odtrhli od maminky. O tom, co tehdy prožívala, dlouho mlčela. Pak se ale rozhodla mluvit. Svým dílem i besedami přispívá k tomu, abychom ani my ostatní nezapomněli. Se spisovatelkou krátce po převzetí ocenění Dáma české kultury mluvila Martina Pouchlá. 

Jaroslav Róna - Foto: Karel  Šanda

Jaroslav RónaFoto: Karel Šanda

Do Galerie Roberta Guttmanna můžete od tohoto týdne zajít na výstavu významného českého malíře, sochaře a ilustrátora Jaroslava Róny. Má název Kresby odjinud a představuje soubor kreseb z let 2012–18, které většinou vznikly na cestách, kde umělec nemůže malovat a kresby se tudíž stávají jediným prostředkem pro zachycení jeho představ a prožitků. Róna své kresby téměř vždy signuje, datuje a často také označuje místem vzniku, takže zčásti tvoří jakýsi cestovní deník. Na středeční vernisáži nechyběla Jana Šustová. 

Irvin David Yalom je americký psychoterapeut a spisovatel židovského původu, autor řady úspěšných odborných i beletristických knih. Ve vzpomínkách s názvem Stávám se sám sebou, které vydalo Nakladatelství Portál, se obrací do svého nitra a odhaluje soukromí. S Marií Těthalovou, redaktorkou Nakladatelství Portál, která knihu redigovala, natáčela Terezie Jirásková.
 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas