17. února  2019 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Děčínský chazan, fotografie z Mea Šearim a nový překlad hebrejské Bible

Děčínská synagoga - Foto: Josef Suk

Děčínská synagogaFoto: Josef Suk

Představíme děčínského chazana Ivana Kohouta, který se učil synagogální zpěv u největších mistrů. Třebíčská fotografka Eliška Blažková fotila osm let v Jeruzalémské čtvrti Mea Šearim, teď jí vychází kniha. Všechny biblické překlady se až dosud mýlily. Americký vědec to teď napravil.

Nejseverněji položenou synagogu v Čechách najdete v Děčíně. Díky péči místní židovské obce prošla rozsáhlou rekonstrukcí a řadí se mezi významná centra kulturního, společenského i náboženského dění ve městě. Zdejší chazan Ivan Kohout se vzdělával u nejlepších chazanů současné doby. Natáčela s ním Daniela Brůhová. 

Svět ortodoxních Židů, komunita charedim - Foto: Břetislav Tureček

Svět ortodoxních Židů, komunita charedimFoto: Břetislav Tureček

Eliška Blažková jako jediná žena-fotografka na světě dokumentovala osm let komunitu Charedim. Tito ultraortodoxní Židé jsou považování za příslušníky vůbec nejkonzervativnějšího směru judaismu. Fotografka se nenechala odradit nadávkami ani kamením a do jeruzalémské čtvrti Mea Šearim se vracela, dokud se jí nepodařilo zachytit skutečně dokumentární obraz tradičního židovského života. Výsledek nyní vyšel v knize, kterou pojmenovala jednoduše Haredim. O pozadí jejího vzniku autorka hovořila s Martinou Pouchlou. 

Asi není mnoho lidí, kteří by pozorně přečetli celou bibli od začátku do konce. Americký literární vědec Robert Alter ji teď celou sám přeložil, a to zcela novým způsobem. O překladu všech hebrejských biblických knih do angličtiny i s Alterovým komentářem bude hovořit Jan Fingerland. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas