1. října  201 v 1::4  rubrika: Šalom alejchem

Den smíření

Klanění vkleče až k zemi se provádí na Jom kipur (rabín Michael Dushinsky) - Foto: Jana Šustová

Klanění vkleče až k zemi se provádí na Jom kipur (rabín Michael Dushinsky)Foto: Jana Šustová

Od pátečního večera do soboty Židé slavili Den smíření – Jom kipur. Proč jsou němečtí Židé znepokojeni výsledky voleb? V 90 letech zemřela první dáma cembala Zuzana Růžičková.

Podzim je časem bohatým na významné židovské svátky. V pátek se soumrakem začal Den smíření Jom kipur - nejdůležitější svátek židovského náboženského roku. Končí jím desetidenní pokání po svátku Roš hašana a navazuje na něj sedmidenní svátek stánků Sukot. Je to den pokání, přísného půstu, velmi intenzivních modliteb a vyrovnávání starých hříchů. 

Německé volby neskončily velkým překvapením ani velkým průšvihem. Z hlediska německé židovské komunity to však přece jen nebyly jen další volby v řadě. Proč? O tom mluví Jan Fingerland. 

Zuzana Růžičková - Foto: Tomáš Vodňanský

Zuzana RůžičkováFoto: Tomáš Vodňanský

První dáma cembala – to byla profesorka Zuzana Růžičková. Mluví se tak o ní po celém světě. Zemřela ve středu ve věku 90 let. Jako první na světě natočila kompletní dílo Johanna Sebastiana Bacha pro klávesové nástroje, oceňované pro interpretační mistrovství a originalitu. A byla to také hudba, která jí pomáhala překonat traumata holocaustu.  

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 10. prosince  2017 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Neobvyklá chanuková hračka

  V úterý večer začíná letos podle židovského kalendáře osmidenní židovský svátek Chanuka. Slaví se více doma než v synagoze a váže se k němu i řada domácích zvyklostí. Nejpopulárnější z nich je hra zvaná dreidl...

   
 • 10. prosince  2017 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Svátek Chanuka a domácí zvyky

  Obec Hroubovice na Chrudimsku vybudovala pietní park a památník židovských obětí holocaustu. V úterý začíná Chanuka, k tomu svátku patří i oblíbená hra dreidlach. Izraelské spisovatelce Orly Castel- Bloomové vychází...

   
 • 3. prosince  2017 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Jak souvisí právo s morálkou?

  Právo a morálka spolu souvisejí, říká izraelský filozof David Enoch, který navštívil Prahu. Kurzy izraelského bojového umění Krav Maga jsou populární. České židovské rodiny s evangelickými předky.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace