1. října  201 v 1::4  rubrika: Šalom alejchem

Den smíření

Klanění vkleče až k zemi se provádí na Jom kipur (rabín Michael Dushinsky) - Foto: Jana Šustová

Klanění vkleče až k zemi se provádí na Jom kipur (rabín Michael Dushinsky)Foto: Jana Šustová

Od pátečního večera do soboty Židé slavili Den smíření – Jom kipur. Proč jsou němečtí Židé znepokojeni výsledky voleb? V 90 letech zemřela první dáma cembala Zuzana Růžičková.

Podzim je časem bohatým na významné židovské svátky. V pátek se soumrakem začal Den smíření Jom kipur - nejdůležitější svátek židovského náboženského roku. Končí jím desetidenní pokání po svátku Roš hašana a navazuje na něj sedmidenní svátek stánků Sukot. Je to den pokání, přísného půstu, velmi intenzivních modliteb a vyrovnávání starých hříchů. 

Německé volby neskončily velkým překvapením ani velkým průšvihem. Z hlediska německé židovské komunity to však přece jen nebyly jen další volby v řadě. Proč? O tom mluví Jan Fingerland. 

Zuzana Růžičková - Foto: Tomáš Vodňanský

Zuzana RůžičkováFoto: Tomáš Vodňanský

První dáma cembala – to byla profesorka Zuzana Růžičková. Mluví se tak o ní po celém světě. Zemřela ve středu ve věku 90 let. Jako první na světě natočila kompletní dílo Johanna Sebastiana Bacha pro klávesové nástroje, oceňované pro interpretační mistrovství a originalitu. A byla to také hudba, která jí pomáhala překonat traumata holocaustu.  

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas