4. srpna  2019 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Den židovských památek, Prager Literaturhaus a dějiny českých Židů

Pinkasova synagoga (ilustrační foto) - Foto: © Židovské muzeum v Praze

Pinkasova synagoga (ilustrační foto)Foto: © Židovské muzeum v Praze

Čeká vás pozvánka na 3. ročník Dne židovských památek. Ten zpřístupní desítky míst, která nejsou obvykle volně přístupná. Navštívíme Pražský literární dům autorů německého jazyka. A připomeneme si mnohasetletou historii života židovské populace na našem území.

Přes padesát židovských památek po celém Česku, a to zdarma, bude zpřístupněno příští neděli. Den židovských památek se koná už potřetí a veřejnost se díky němu dostane i do míst, která jinak nejsou volně přístupná. Návštěvníci se můžou těšit i na objekty, které v posledních letech prošly nákladnou rekonstrukcí. Pozvánku připravila Jana Šustová. 

Synagoga v Čáslavi - Foto: Radek Duchoň

Synagoga v ČáslaviFoto: Radek Duchoň

Prázdniny a literatura k sobě patří, a proto doufáme, že neodmítnete pozvání k návštěvě Pražského literárního domu autorů německého jazyka. U jeho založení před 15 lety byla myšlenka vytvořit místo, které bude veřejnosti zpřístupňovat literaturu autorů německého jazyka. Těch, kteří žili a tvořili na našem území či odtud pocházejí. Smyslem je přispět k harmonickému soužití jednotlivých národních kultur v Evropě. Více v příspěvku Daniely Brůhové. 

Nahlédneme do hodně dávné historie. První zmínky o osídlení našeho území židovským obyvatelstvem najdeme v dokumentu z roku 906! Je jím Ráfelštetenský celní a plavební řád. A když v roce 965 procházel českým knížectvím kupec Ibrahim Ibn Jakub, zmiňuje také židovské obyvatele Prahy. O životě Židů na našem území v minulých stoletích zná podrobnosti judaistka Zuzana Pavlovská ze Židovského muzea v Praze. Mluvila s ní Terezie Jirásková.  

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas