26. listopadu  2017 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Expresionistický film z dvacátých let doprovodil orchestr BERG

Orchestr BERG - Foto: Pavel Hajný

Orchestr BERGFoto: Pavel Hajný

Němý film Město bez Židů na motivy utopického románu Hugo Bettauera divíci viděli v Sušici, film doprovázel orchestr BERG. Od rozhodnutí ustavit židovský stát uplyne sedmdesát let. A jaké to je, když se v Izraeli hraje hokej?

Muzeum Dr. Šimona Adlera v Dobré vodě u Hartmanic slaví 20 let existence. Při této příležitosti se v Sušici se konala mezinárodní konference s názvem Fenomén venkovských Židů. Součástí doprovodného kulturního programu byla i projekce němého expresionistického filmu z dvacátých let Město bez Židů. K filmu složil novou hudbu současný český skladatel Petr Wajsar a během promítání ji živě hrál orchestr BERG. Více se dozvíte od Teresie Bečkové. 

Židovská hvězda. Vitráž v synagoze v Jičíně - Foto: Jana Šustová

Židovská hvězda. Vitráž v synagoze v JičíněFoto: Jana Šustová

Izrael si v letošním roce připomínal celou sérii kulatých, „sedmičkových“ výročí. To možná vůbec nejdůležitější jubileum připadá na následující středu. Kterou událost si Izraelci i mnozí Židé připomínají? Hovořit bude Jan Fingerland. 

Českou republiku navštívili izraelští hokejisté. V úterý 21. a ve čtvrtek 23. listopadu odehráli přátelská utkání proti Čechům v Kladně a Plzni. Kromě sportu se hráči věnovali i poznávání české země. Před Síní slávy českého hokeje na Harfě se s nimi setkala Kateřina Havlíková. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 25. února  2018 v 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Židé nebyli pasivními obětmi

  Polský premiér Mateusz Morawiecki minulý týden veřejně naznačil, že mezi pachatele holokaustu řadí i Židy. A Andrzej Zybertowicz, poradce polského prezidenta Andrzeje Dudy, hovořil již dříve o „zbabělosti Židů během...

   
 • 25. února  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Lední medvěd v Praze

  Spisovatel Jindřich Mann četl v Maisslově synagoze ze své nové knihy Lední medvěd. Židé nebyli pasivními obětmi holokaustu, to zaznívá v posledních dnech od polských sousedů. Šálek Kafky v Galerii Roberta Guttmanna.

   
 • 18. ledna  2018 v 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Mojžíš je pro Židy největším z proroků

  Podle hebrejského kalendáře připadá na tento čtvrtek sedmý den měsíce adar, kdy si Židé připomínají narození i úmrtí biblického Mojžíše. Muže, kterého židovská tradice považuje za největšího proroka.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace