7.10.2018 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Festival KOLNOA

Přehlídka izraelských filmů Kolnoa

Přehlídka izraelských filmů Kolnoa

Festival izraelského filmu KOLNOA. Nový cyklus čtení Tóry. Jak reagovali na Mnichovskou dohodu Židé v tehdejší britské mandátní Palestině?

Festival izraelského filmu KOLNOA můžete od středy do neděle navštívit ve třech pražských kinech, v kině Pilotů, Kině 35 a kině Lucerna. Má podtitul Ochutnejte Izrael všemi smysly a za pozornost stojí doprovodný program, ve kterém můžete okusit izraelskou kuchyni, zatančit si podle metody Gaga nebo shlédnout výstavu fotografií Jerusalem Spotlight, či vyslechnout přednášky z dějin izaelského filmu. Festival nabízí nejen reprezentativní výběr současné izraelské kinematografie, ale také dokumentární filmy a seriál. S organizátory festivalu Terezou Regnerovou a Romanem Lesným natáčela Daniela Brůhová. 

Včera v synagogách začal nový cyklus čtení Tóry – biblických Pěti knih Mojžíšových. A hned na počátku můžeme číst o hříchu prvních lidí. O tématu bude mluvit Leo Pavlát. 

Mnichovská dohoda z 29. září 1938 mezi Německem, Francií, Itálií a Velkou Británií o postoupení třetiny pohraničního území Československa Německu, je dodnes vnímaná rozporuplně. Jak na ni reagovalo tehdejší židovské obyvatelstvo Palestiny a jak to ovlivnilo česko - izraelské vztahy zjišťovala Terezie Jirásková, která mluvila s historikem Zbyňkem Tarantem, který se zabývá právě ohlasy Mnichova v jišuvu.
 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 14. října  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Jak vypadal židovský Prostějov?

  Penzion Charlese Jordana slouží v Praze židovským seniorům a slaví čtvrt století od svého vzniku. V prostějovském Špalíčku vystavují papírový model zdejších židovských uliček. A vzpomeneme také na písničkáře a disidenta...

   
 • 7.10.2018 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Co Tóra učí o dobru a zlu

  Včera v synagogách začal nový cyklus čtení Tóry – biblických Pěti knih Mojžíšových. A hned na počátku můžeme číst o hříchu prvních lidí.

   
 • 30. září  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Nelehký osud Židů v sovětských táborech

  Zítra večer začíná Simchat Tora neboli svátek Radosti z Tóry. Furhmanovy koberce - připomeneme osobnost zakladatele úspěšného textilního závodu. Zhruba 2 000 československých Židů uprchlo za 2. světové války před nacismem...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas