30. července  2017 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Festival židovské kultury Šamajim. Židovský skauting u nás

Třebíč, ilustrační foto - Foto: Milan Kopecký

Třebíč, ilustrační fotoFoto: Milan Kopecký

Festival židovské kultury Šamajim v Třebíči připomněl odkaz třebíčského rodáka Antonína Kaliny, který získal ocenění Spravedlivý mezi národy. Smuteční devátý den měsíce av připadá letos na 1. srpna. Téma zamyšlení Leo Pavláta. Vydáme se také po stopách židovského skautingu u nás.

Festival židovské kultury Šamajim v Třebíči nabídl řadu populárně naučných přenášek, divadelní představení a koncerty. Zároveň připomněl odkaz třebíčského rodáka Antonína Kaliny, který získal ocenění Spravedlivý mezi národy. 

Smuteční devátý den měsíce av připadá letos na 1. srpna, v židovské historii zaznamenán jako den tragických událostí. Jak je nahlížen v tradičním židovském prostředí, přibliží Leo Pavlát. 

Už více než půl roku v Praze funguje skautský oddíl pro židovské děti Tuvia. Tradice židovského skautingu u nás byla obnovena po dlouhých sedmi desítkách let a má na co navazovat. Vydáme se po stopách židovského skautingu u nás.  

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Pořad ke stažení najdete zde. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 10. prosince  2017 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Neobvyklá chanuková hračka

  V úterý večer začíná letos podle židovského kalendáře osmidenní židovský svátek Chanuka. Slaví se více doma než v synagoze a váže se k němu i řada domácích zvyklostí. Nejpopulárnější z nich je hra zvaná dreidl...

   
 • 10. prosince  2017 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Svátek Chanuka a domácí zvyky

  Obec Hroubovice na Chrudimsku vybudovala pietní park a památník židovských obětí holocaustu. V úterý začíná Chanuka, k tomu svátku patří i oblíbená hra dreidlach. Izraelské spisovatelce Orly Castel- Bloomové vychází...

   
 • 3. prosince  2017 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Jak souvisí právo s morálkou?

  Právo a morálka spolu souvisejí, říká izraelský filozof David Enoch, který navštívil Prahu. Kurzy izraelského bojového umění Krav Maga jsou populární. České židovské rodiny s evangelickými předky.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace