5. listopadu  2017 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Forum 2000: náboženství a krize demokracie

Forum 2000 - Foto: Filip Jandourek

Forum 2000Foto: Filip Jandourek

Od vyhlášení Balfourovy deklarace uplynulo sto let. O náboženství a krizi demokracie se diskutovalo v Maiselově synagoze v Praze. Pět let od úmrtí zakladatele pražského židovského muzea.

lord Arthur Balfour

lord Arthur Balfour

V Izraeli a Velké Británii si připomněli sto let od vydání Balfourovy deklarace, která vyjádřila postoj britské vlády v otázce vytvoření židovské vlasti na území, které po první světové válce ztratila Osmanská říše. Co tato listina obsahovala? To nám řekne Jan Fingerland. 

Náboženství a krize demokracie – to bylo jedno z témat veřejné diskuze v rámci 21. ročníku konference Forum 2000. V pražské Maiselově syngoze toto téma otevřeli tři zahraniční akademici. Spolu s veřejností hovořili o sekularizaci států i o migraci. S mikrofonem byla na místě i Kateřina Havlíková. 

Židovské muzeum v Praze sídlí v několika historických budovách bývalého židovského ghetta na pražském Josefově - Foto: Anna Duchková

Židovské muzeum v Praze sídlí v několika historických budovách bývalého židovského ghetta na pražském JosefověFoto: Anna Duchková

Salomon Hugo Lieben. Jméno většině veřejnosti neznámé, a přece významné. Byl to on, kdo zakládal dnes světoznámé pražské židovské muzeum. Bude o něm mluvit Leo Pavlát. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace