12. listopadu  2017 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Interaktivní stezka po stopách židovských obyvatel Brna

Synagoga Brno - Foto:  Židovská obec Brno

Synagoga BrnoFoto:  Židovská obec Brno

Po stopách židovských obyvatel v Brně se můžete vydat pomocí nové interaktivní stezky. Jak vypadá výuka hebrejštiny na pražském Ulpanu? Vztah reformace a judaismu.

Jaroslav Klenovský: Brno židovské - Foto: Nakladateství Grada

Jaroslav Klenovský: Brno židovskéFoto: Nakladateství Grada

Kolem fastfoodu u hlavního brněnského nádraží chodí denně tisíce lidí. Mnozí z nich si ale nevšimnou reliéfu před vstupem, který patříval někdejší bráně do židovského hřbitova. To chtěla změnit Veronika Rút Nováková. Dostala se jí do rukou kniha Jaroslava Klenovského Brno židovské. A na její motivy letos za pomoci Česko-německého fondu zrealizovala interaktivní stezku po stopách židovských obyvatel moravské metropole. S autorkou projektu se setkala Martina Pouchlá. 

V zájmu o výuku jazyků vedou kurzy angličtiny, ale přibývá lidí, kteří se věnují méně obvyklým řečem, k nimž patří i moderní hebrejština. Její výuce na všech úrovních se věnuje i pražský Ulpan. Studenti se v lekcích učí komunikovat v běžném životě, ale i na obchodních schůzkách. Na jednu takovou hodinu se vydala Kateřina Havlíková. 

Lutherův dům ve Wittenbergu - Foto: Jana Šustová

Lutherův dům ve WittenberguFoto: Jana Šustová

Letos si připomínáme 500 let od začátku evropské reformace. Tím bylo sepsání 95 tezí Martinem Lutherem a jejích vyvěšení na dveřích kostela v německém Wittenbergu. Tento zlomový okamžik evropských dějin se dotknul i Židů. O vztahu reformace a judaismu mluvila s profesorem Pavlem Hoškem Terezie Jirásková.  

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 14. října  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Jak vypadal židovský Prostějov?

  Penzion Charlese Jordana slouží v Praze židovským seniorům a slaví čtvrt století od svého vzniku. V prostějovském Špalíčku vystavují papírový model zdejších židovských uliček. A vzpomeneme také na písničkáře a disidenta...

   
 • 7.10.2018 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Co Tóra učí o dobru a zlu

  Včera v synagogách začal nový cyklus čtení Tóry – biblických Pěti knih Mojžíšových. A hned na počátku můžeme číst o hříchu prvních lidí.

   
 • 7.10.2018 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Festival KOLNOA

  Festival izraelského filmu KOLNOA. Nový cyklus čtení Tóry. Jak reagovali na Mnichovskou dohodu Židé v tehdejší britské mandátní Palestině?

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas