11. března  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Jeden svět uvádí dva izraelské snímky

Jeden svět 2018 - Foto:  Jeden svět

Jeden svět 2018Foto:  Jeden svět

Festival dokumentárních filmů Jeden svět uvádí i dva izraelské snímky. Od smrti Jiřího Langera uplyne 75 let. Připomeneme 20 let od vydání dokumentu Vatikánu k šoa.

Od pondělí je v plném proudu jubilejní 20. ročník Mezinárodního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět. Divákům letos nabízí 128 filmů z padesáti dvou zemí světa a najdeme mezi nimi i dva izraelské snímky. Více se dozvíte od Jana Šustové. 

Kniha Jiřího Langera Devět bran - Foto: Knihkupectví Kosmas

Kniha Jiřího Langera Devět branFoto: Knihkupectví Kosmas

Spisovatel a básník Jiří Mordechaj Langer se narodil 7. dubna 1894 v Praze do asimilované židovské rodiny. Byl mladším bratrem Františka Langera, známého spisovatele a dramatika, který byl ve 30 letech minulého století dramaturgem divadla Na Vinohradech. Jiří Mordechaj byl na rozdíl od svého bratra velmi svérázný, jak dodává hebraistka a překladatelka jeho básní Denisa Goldmannová, natáčela s ní Daniela Brůhová. 

Tento pátek uplyne 20 let od vydání nejrozsáhlejší dokumentu Vatikánu ke genocidě Židů za druhé světové války. Tuto událost okomentuje Leo Pavlát. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 18. března  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Poselství rabína Heschela

  Jaké filmy s židovskou tematikou se promítají na letošním festivalu Febiofest? Časopis Roš Chodeš. O čem přemýšlel rabín Heschel, mystik, filosof a prorok?

   
 • 11. března  2018 v 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Vatikánské zamyšlení nad šoa

  Tento pátek uplyne 20 let od vydání nejrozsáhlejší dokumentu Vatikánu ke genocidě Židů za druhé světové války. Komentuje Leo Pavlát.

   
 • 4. března  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Svátek ženské moudrosti

  Slavíme Purim, připomínku legendární záchrany v Perské říši, ale i ženské moudrosti. Baptistický kazatel Václav Čermák dostal in memoriam medaili Spravedlivý mezi národy. A poprvé připomínáme Den památky obětí vyhlazení...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace