2. září  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Kdo byl Pavel Kohn?

Pavel Kohn - Foto:  Archiv Radka Kubička

Pavel KohnFoto:  Archiv Radka Kubička

Jak se učí židovská výchova na Lauderových školách? Kdo byl Pavel Khon. Hebrejský nápis na zdi kurovického hradu.

Prázdniny skončily, začíná nový školní rok. Své žáky a studenty přivítají také Lauderovy školy při pražské židovské obci. V současné době je navštěvuje více jak 350 studentů. Vedle obvyklých studijních předmětů se tady vzdělávají i v judaismu. Židovská výchova a hebrejština prostupuje celé studium. Více se dozvíte od Daniely Brůhové. 

Pavel Kohn (vpravo) s manželkou Ruth a Radko Kubičko - Foto:  Archiv Radka Kubička

Pavel Kohn (vpravo) s manželkou Ruth a Radko KubičkoFoto:  Archiv Radka Kubička

Byl spisovatelem, dramaturgem a redaktorem Rádia Svobodná Evropa. Této kariéře však předcházelo věznění v Terezíně, Osvětimi a Buchenwaldu včetně pochodu smrti. A za komunismu potom propuštění z divadla z politických důvodů. Následovala emigrace do Německa. Řeč je o Pavlu Kohnovi, který zemřel před rokem a na kterého se tento týden vzpomínalo v Národním pedagogickém muzeu v Praze. Natáčela Jana Šustová. 

Zdi kurovického hradu odhalily při rekonstrukci hebrejský nápis ze sedmnáctého století. Jedná se o unikátní doklad přítomnosti židů v tvrzi v dobách, kdy byli na východě pronásledováni. Na nápis se jela podívat také Martina Pouchlá. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 19. listopadu  2018 v 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Terezín se stal osudem i pro Židy z Německa, Holandska a Dánska

  V sobotu 24. listopadu uplyne 77 let od vypravení prvního transportu českých Židů do terezínského ghetta. Méně se ví, že zde byli vězněni i Židé z jiných zemí.

   
 • 18. listopadu  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Chasidismus

  Jaká je role chasidů, příslušníků židovského mystického hnutí, které je dodnes významnou a živou menšinou v rámci judaismu. Představíme také podoby Ahasvera ve výtvarném umění. A při příležitosti vypravení prvního transportu...

   
 • 11. listopadu  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Probudit lvy

  Dnes vás pozveme na teplický festival Cimes, představíme novou knihu současné izraelské spisovatelky Ajelet Gundar-Gošenové Probudit lvy a uslyšíte také o židovském lékaři s českými kořeny, který se roku 1870 stal osobním...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas