25. února  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Lední medvěd v Praze

Jindřich Mann - Foto: Prokop Havel

Jindřich MannFoto: Prokop Havel

Spisovatel Jindřich Mann četl v Maisslově synagoze ze své nové knihy Lední medvěd. Židé nebyli pasivními obětmi holokaustu, to zaznívá v posledních dnech od polských sousedů. Šálek Kafky v Galerii Roberta Guttmanna.

Spisovatel a scénárista Jindřich Mann brzy oslaví sedmdesátiny, tento týden v Maisslově synagoze četl ze své nové knihy. Jindřich Mann, potomek významné literární rodiny Mannů a syn Ludvíka Aškenazyho, prožil dětství v rodné Praze. Po srpnu roku 1968 s rodinou emigroval do Německa, kde vystudoval Filmovou a televizní akademii v západním Berlíně. Za jeho původně německy psanou prózu Poste restante, kterou v roce 2012 vydalo nakladatelství Labyrint, získal Cenu Egona Erwina Kische. V češtině mu na sklonku minulého roku vyšly tři krátké novely nazvané Lední medvěd, vydalo je nakladatelství Labyrint. Autorské čtení a prezentaci této poslední literární práce Jindřicha Manna v Meiselově synagoze navštívila Terezie Jirásková, při té příležitosti s ním mluvila o jeho vztahu k židovství i o tom, proč se jeho nová kniha jmenuje právě Lední medvěd. 

Polský premiér Mateusz Morawiecki - Foto:  Kancelaria Premiera, CC0 Public domain

Polský premiér Mateusz MorawieckiFoto:  Kancelaria Premiera, CC0 Public domain

Polský premiér Mateusz Morawiecki minulý týden veřejně naznačil, že mezi pachatele holokaustu řadí i Židy. A Andrzej Zybertowicz, poradce polského prezidenta Andrzeje Dudy, hovořil již dříve o „zbabělosti Židů během holokaustu“. Na tyto výroky reaguje ve svém komentáři Leo Pavlát. 

„Můj šálek Kafky.“ To je nová výstava v prostorách Galerie Roberta Guttmanna v Židovském muzeu v Praze. Grafik a ilustrátor Jiří Slíva v ní prostřednictvím svých děl představuje židovský humor. Výstavu, která je přístupná po celý rok, zahájila vernisáž 21. února, na kterou se vypravila i Kateřina Havlíková. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas