6. srpna  2017 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Medaile z makabiády! Objevy Izraelských archeologů

Logo makabiády 2017

Logo makabiády 2017

V Tel Avivu skončila jubilejní 20. Makabiáda, vrcholná židovská sportovní událost. Máme dvě medaile. Izraelští archeologové našli poblíž někdejšího chrámu stopy o babylonském dobytí Jeruzaléma.

První světová Makabiáda v roce 1932 v Tel Avivu - Foto:  Maccabiah

První světová Makabiáda v roce 1932 v Tel AvivuFoto:  Maccabiah

Makabiáda jsou židovské sportovní hry. Je to třetí největší sportovní akce na světě hned po olympijských hrách a mistrovství světa ve fotbale. Koná se jednou za čtyři roky v Izraeli. Letošní jubilejní 20. ročník zaznamenal rekordní účast. I malá česká výprava byla úspěšná. Získala 2 medaile a obsadila 20. místo mezi 59 zúčastněnými státy. Budeme mluvit s vedoucím české výpravy Romanem Gronským. 

Ve čtvrtek uplynulo 220 let od vydání tzv. Židovského systemálního patentu, který právně upravoval život Židů v Čechách. Navazoval na zákony Josefa II., které v habsburské monarchii odstranily četná protižidovská nařízení a omezení. Systemální patent ovlivnil právní postavení Židů v Čechách. Budeme se tomuto výročí věnovat. 

Jeruzalémský chrám už tisíc let nestojí, ale ještě dnes budí zájem i emoce - z důvodů náboženských, politických i historických. Budeme mluvit o nových vykopávkách v jeho okolí. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Pořad ke stažení najdete zde. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace