8. července  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Mimořádný český překladatel Pavel Eisner

Kralupy nad Vltavou hostí 20. ročník semináře izraelských tanců. Připomeneme si také výročí úmrtí Pavla Eisnera a konferenci o židovských uprchlících, která se konala před 80 lety ve francouzském Evianu.

MACHOL Čechia 2018 – tak se jmenuje mezinárodní seminář izraelských lidových tanců. Jubilejní, už 20. ročník proběhne pod vedením profesionálních učitelů z Izraele od 11. do 15. července v Kralupech nad Vltavou. Více řekne Daniela Brůhová.  

Pavel Eisner, známý pod pseudonymem Jan Ort, byl významný český překladatel židovského původu, literární vědec, mimořádný znalec cizích jazyků, který deportaci do Terezína unikl díky osudové náhodě. 8. července uplynulo 60. let od jeho smrti. Jak významné je jeho dílo, zjišťovala Terezie Jirásková. 

Leo Pavlát - Foto: Jana Přinosilová

Leo PavlátFoto: Jana Přinosilová

V těchto dnech si připomínáme 80 let od konání konference o židovských uprchlících ve francouzském Evianu. Výročí se věnuje Leo Pavlát. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

 • 11. listopadu  2018 v 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Probudit lvy

  Dnes vás pozveme na teplický festival Cimes, představíme novou knihu současné izraelské spisovatelky Ajelet Gundar-Gošenové Probudit lvy a uslyšíte také o židovském lékaři s českými kořeny, který se roku 1870 stal osobním...

   
 • 4. listopadu  2018 v 19:50     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  Zamyšlení Leo Pavláta: Osmdesát let od říšského pogromu

  Noc z 9. na 10. listopadu 1938 provází v dějinách označení říšský pogrom. Při protižidovském násilí v Německu, v obsazeném Rakousku a okupovaném českém pohraničí bylo zavražděno 91 osob.

   
 • 4.11.2018 19:45     Audio  rubrika: Šalom alejchem

  O čem se nemluví

  Nová kniha americké novinářky a spisovatelky Helen Epstein. Osmdesát let od říšského pogromu známého pod názvem Křišťálová noc. Dolní Beřkovice a židovská minulost obce.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas