21. dubna  2019 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Nový antisemitismus, Pesach jako svátek svobody a obraz Židů v barokním křesťanství

Den před Pesachem mají v ohni skončit všechny kvašené potraviny - Foto: Břetislav Tureček

Den před Pesachem mají v ohni skončit všechny kvašené potravinyFoto: Břetislav Tureček

Začneme informacemi o antisemitismu, jehož projevy průběžně monitoruje Agentura Evropské unie pro základní práva. Židovská náboženská tradice označuje svátek Pesach jako „čas naší svobody“. V období velikonoc se v době baroka Židé vyskytovali v křesťanských kázáních.

Antisemitismu v Evropě neustupuje, ukazují to výzkumy Agentury Evropské unie pro základní práva. Ta na základě vlastních výzkumů dává doporučení, jak situaci řešit. Na diskuzi nazvanou Antisemitismus a aktivity Evropské unie v boji proti němu, pořádanou federací Židovských obcí v ČR, natáčela Terezie Jirásková. 

Právě probíhající židovský svátek Pesach upomíná na biblický příběh o osvobození Židů z egyptského otroctví. O jaké svobodě to však svátek mluví? Otázku zodpověděl Leo Pavlát. 

Úvodní modlitba - Foto: Jana Šustová

Úvodní modlitbaFoto: Jana Šustová

Slovo „homiletika“ znamená kazatelství. A právě o tématu obrazu Židů v české homiletice doby baroka přednášel nedávno na půdě Husitské teologické fakulty v Praze Daniel Soukup z Filosofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Na místě byla Jana Šustová. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas