9. června  2019 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Před 95 lety zemřel Kafka, brněnskou obec opustil P. Fried a dárci projektu Ježíškova vnoučata navštívili židovskou Prahu

Franz Kafka (1923) - Foto:  autor neznámý, Zdroj: www.tkinter.smig.net, CC0 Public domain

Franz Kafka (1923)Foto:  autor neznámý, Zdroj: www.tkinter.smig.net, CC0 Public domain

Před 95 lety zemřel jeden z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století Franz Kafka. Brněnskou židovskou obec opustil Pavel Fried. A jeho blízcí už plánují, jak si jeho odkaz budou připomínat. Pražská židovská obec věnovala dárcům rozhlasového charitativního projektu Ježíškova vnoučata prohlídku zajímavých židovských památek.

Zemřít přesně měsíc před svými narozeninami - není to poněkud kafkovské? Právě to potkalo známého spisovatele Franze Kafku, od jehož úmrtí v pondělí uplynulo 95 let. Při této příležitosti uspořádala v pondělí Společnost Franze Kafky setkání u spisovatelova pomníku v Dušní ulici v Praze. Zúčastnila se ho i Jana Šustová. 

Pavel Fried - Foto: Alena Blažejovská

Pavel FriedFoto: Alena Blažejovská

V úterý se v Třebíči blízcí rozloučili s Pavlem Friedem, pamětníkem holokaustu a někdejším předsedou Židovské obce Brno. Fried jako dítě prošel ghettem v Terezíně, kde zemřely tisíce lidí. Část jeho rodiny zahynula v plynových komorách v Osvětimi. Přesto si udržel lásku k lidem okolo, jak uslyšíme v ohlédnutí, které připravila Martina Pouchlá. 

Židovské osídlení Prahy má velmi dlouhou historii, která sahá až do desátého století. Památky na život zdejší židovské komunity mají nedozírnou hodnotu - historickou, kulturní i architektonickou. Nejen synagogy a hřbitovy, ale celkový duch a atmosféra Pražského židovského města jsou světovými unikáty. Díky spolupráci Židovské obce Praha s Českým rozhlasem se prohlídka židovských památek stala bonusem a odměnou pro lidi, kteří otevřeli svá srdce pro druhé. Podrobnosti bude mít Eva Hůlková. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas