21. července  2019  rubrika: Šalom alejchem

Stejný měsíc spojuje lidi napříč kontinenty

Paměti, staré dopisy (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Paměti, staré dopisy (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Představíme projekt Stejný měsíc a novou knihu historika Adama Vaňhary. V glose se zaměříme na antisemitismus, jeho projevy a souvislosti. A nezapomeneme ani na zprávy z židovského světa.

Projekt Stejný měsíc spojuje lidi napříč kontinenty a vrací nás do doby, kdy si ještě lidé posílali dopisy. Zaměřen je na rodiny s dětmi z židovských komunit v Izraeli, Evropě a Spojených státech. 

Víte, kdo byl samozvaný Nietzscheho zapomenutý bratr? O svérázném českém novináři a politikovi Lvu Borském napsal knihu historik Adam Vaňhara. Borský myšlenky německého filosofa obdivoval a ještě za dob Rakouska Uherska prosazoval prostřednictvím Státoprávně pokrokové strany vznik samostatného českého státu. 

Předseda Íránského národního olympijského výboru oznámil, že sportovci z Íránu nenastoupí na světovém šampionátu v džudu k zápasu s Izraelci. 

Přestože po druhé světové válce čítala židovská populace v Egyptě více než 100 tisíc osob, dnes čítá tamní Káhirská a Alexandrijská komunita sotva dvacet členů. A zánik židovské obce hrozí prý i ve švédském Malmö, kde se počet židů v posledních letech snížil o třetinu. Důvodem mají být útoky z řad muslimské komunity. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas