12. srpna  2018  rubrika: Šalom alejchem

Svatba bez klezmeru je horší než pohřeb bez slz

Na Slovensku klezmerové skupiny stále fungují. - Foto: Pietr Claesz, Germanisches Nationalmuseum, Nürnberg, Wikimedia Commons, Public domain

Na Slovensku klezmerové skupiny stále fungují.Foto: Pietr Claesz, Germanisches Nationalmuseum, Nürnberg, Wikimedia Commons, Public domain

Ve městech kde tvořili židé většinu obyvatelstva, byl klezmer velmi důležitou součástí života. Říkalo se prý, že svatba bez klazmeru je horší než pohřeb bez slz. Taneční melodie se hrávaly na svatbách, zásnubách, zábavách a při dalších slavnostních příležitostech.

Ve slovenských Košicích funguje klezmerová skupina Kaschauer Klezmer Band a v repertoáru mají jak úpravy tradičních melodií, tak skladby inspirované balkánskou, ruskou nebo arabskou melodikou. To vše prodchnuté východoslovenským folklorním cítěním. 

V Březnici nedaleko Příbrami se nachází zajímavá a do značné míry zachovalá židovská čtvrť. Dříve bylo ghetto od okolí důsledně odděleno úzkou uličkou s brankou, která se na noc zamykala. Nacházela se tu dvě náměstí, synagoga se školou a barokní domy. 

Fotografická výstava v sídle OSN v New Yorku představuje ničivé důsledky, které Izraeli působí úmyslně zakládané požáry. Ty jsou dílem palestinského teroristického hnutí Hamás. 

Ústřední rada židů v Německu připravila projekt, který má čelit rostoucímu antisemitismu mladé generace. Židovští studenti navštěvují školy a vrstevníkům přibližují svou kulturu. 

Izraelská firma SeismicAI vyvinula systém, který na základě dat z rizikových oblastí umožňuje účinně předpovídat zemětřesení. Tento systém nyní převzaly některé asijské a evropské země. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas