4. března  2018 v 19:45  rubrika: Šalom alejchem

Svátek ženské moudrosti

Davidova hvězda - Foto: Fotobanka  Freeimages

Davidova hvězdaFoto: Fotobanka Freeimages

Slavíme Purim, připomínku legendární záchrany v Perské říši, ale i ženské moudrosti. Baptistický kazatel Václav Čermák dostal in memoriam medaili Spravedlivý mezi národy. A poprvé připomínáme Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi – Birkenau.

Poslední únorový den tohoto roku patřil nejveselejšímu židovskému svátku Purim. Vysvobození Židů z intrik zlého vezíra Hamana si připomněli i členové Židovské liberální unie a její příznivci. Večer plný písní a veselý navštívila s mikrofonem Kateřina Havlíková. 

Vězni z prvního transportu do koncentračního tábora Osvětim - Foto: Státní muzeum Osvětim

Vězni z prvního transportu do koncentračního tábora OsvětimFoto: Státní muzeum Osvětim

Izraelské ocenění a titul „Spravedlivý mezi národy“ dostal v úterý in memoriam český baptistický kazatel Václav Čermák, který za holocaustu na Slovensku ukrýval šest Židů. Stal se tak sto sedmnáctým Čechem, který obdržel tento izraelský titul. Medaili s nápisem Kdo zachrání jeden život, jako by zachránil celý vesmír, převzala od izraelského velvyslance Daniela Merona jeho dcera Marie Čermáková. Více v příspěvku Jany Šustové. 

Letos se v České republice poprvé slaví 9. březen jako významný den. Loni Parlament ČR rozhodl, že si tento den budeme připomínat jako Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi – Birkenau. Více se dozvíte od Kamily Schusterové. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer. 

Autor:  Tvůrčí skupina Publicistika

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas